Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 02:35
Reklama
Reklama

Do końca roku w Końskich ma zostać wykonany odwiert geotermalny

Do końca roku w Końskich (Świętokrzyskie) ma zostać wykonany odwiert geotermalny, który pozwoli sprawdzić, czy możliwe będzie wykorzystanie wód podziemnych do celów energetycznych. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Do końca roku w Końskich ma zostać wykonany odwiert geotermalny

Źródło: Zdjęcie poglądowe/https://pixabay.com/

Jak poinformował w środę PAP burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, gmina wyłoniła w przetargu firmę, która wykona prace wiertnicze. Po upływie terminu na ewentualne odwołania planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą. Oferta opiewa na ok. 16 mln zł. 

Reklama

„Zakładamy, że jeszcze przed latem wieża wiertnicza pojawi się na terenie dawnego składu opałowego przy miejskiej ciepłowni” – poinformował burmistrz.

Jak podkreślił, lokalizacja nie jest przypadkowa – jeśli wyniki odwiertu będą pozytywne, woda geotermalna ma zostać wykorzystana w systemie ciepłowniczym miasta.

Odwiert ma sięgnąć 2150 metrów (z marginesem do 2,5 km), a jego drążenie zakończy się do końca 2025 roku. Wtedy znane będą parametry pozyskiwanej wody. „Warunkiem opłacalności projektu jest wydajność co najmniej 5 metrów sześciennych na godzinę oraz temperatura minimum 55 st. C” – wyjaśnił Obratański.

W przypadku spełnienia tych warunków, odwiert badawczy zostanie przekształcony w eksploatacyjny, a kolejnym krokiem będzie budowa linii przesyłowej z wymiennikiem ciepła. Odległość do miejskiej ciepłowni wynosi około 200 metrów. Celem inwestycji jest przede wszystkim wykorzystanie geotermii do stabilizacji kosztów ciepła w mieście, ale gmina dopuszcza również inne możliwości komercjalizacji źródeł.

Jeśli woda okaże się przydatna również pod kątem właściwości balneologicznych czy kosmetycznych, gmina będzie poszukiwać partnerów do jej komercyjnego wykorzystania. „Moglibyśmy wskazać działki pod budowę basenów termalnych, np. w Sielpi, ok. 10 km od Końskich, gdzie działa wiele ośrodków wypoczynkowych. Zainteresowanie takimi usługami byłoby z pewnością duże” – zauważył.

Burmistrz podkreślił, że przedsięwzięcie poprzedziły analizy geologiczne. Gmina Końskie na wykonanie odwiertu badawczego pozyskała ponad 13 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama