Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 15:11
Reklama
Reklama
Gmina Stąporków podsumowuje działania

Co dalej z uzdrowiskiem w Czarnieckiej Górze?

Co dalej z uzdrowiskiem w Czarnieckiej Górze? Na ten temat obszernie odpowiadał Burmistrz Stąporkowa Jarosław Młodawski, podczas specjalnej konferencji prasowej. Przedstawił również kolejne kroki jakie planuje magistrat aby przybliżyć miejscowość do uzyskania statusu uzdrowiska.
Kliknij aby odtworzyć

Władze Stąporkowa od lat zabiegają aby na terenie Czarnieckiej Góry powstało uzdrowisko. Przepisy jasno regulują, jakie warunki muszą zostać spełnione aby miejscowość uzyskała status uzdrowiskowej.

Reklama

Posiadać złoża surowców naturalnych o potwierdzonych właściwościach leczniczych, posiadać klimat o właściwościach leczniczych, na tym obszarze muszą znajdować się zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, musi posiadać infrastrukturę techniczną - tłumaczył Jarosław Młodawski, Burmistrz Stąporkowa.

Obecnie miejscowość uzyskała status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Co mamy obecnie w Czarnieckiej Górze? Zbadano i potwierdzono lecznicze właściwości klimatu, Minister środowiska uznał, że spełniamy wymagania w stosunku do środowiska, posiadamy infrastrukturę techniczną. No i w związku z tym, że na terenie Czarnieckiej Góry nie ma zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, przyznano status obszaru ochrony uzdrowiskowej - dodaje Młodawski.

Aby Czarniecka Góra stała się pełnym uzdrowiskiem konieczne jest wybudowanie zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. To może być szpital uzdrowiskowy, sanatorium, przychodnia uzdrowiskowa, zakład przyrodo-leczniczy czy szpital i sanatorium utworzony w podziemnych wyrobiskach górniczych. 

W Czarnieckiej Górze zostały wydzielone strefy uzdrowiskowe A, B i C. Projektowany budynek, który miał pierwotnie pełnić funkcję zakładu lecznictwa uzdrowiskowego został zlokalizowany w strefie B.

Czyli została wskazana błędna lokalizacja tego budynku, bo jego lokalizacja nie daje możliwości ubiegania się o status uzdrowiska - informuje Burmistrz Młodawski.

Dodatkowo według planów projektowany budynek miałby formę handlowo-usługową i nie mógłby on pełnić funkcji żadnego z podmiotów określonych w ustawie. Co ważne, aby spełniać warunki, budynek musiałby powstać w strefie A.

My na tym terenie jesteśmy właścicielem tylko dróg - mówi Burmistrz.

Wobec tego, jakie dalsze plany na uzdrowisko ma Gmina Stąporków?

Jedynym rozsądnym i sensownym ruchem jest współpraca z zarządem województwa i świętokrzyskim centrum rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Te podmioty mają największe działki, znajdujące się w strefie A - informuje Młodawski. 

Kolejnym działaniem jakie planuje magistrat w tym roku, aby przybliżyć miejscowość do uzyskania statusu uzdrowiska jest budowa pierwszego etapu kanalizacji.

Zobacz także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama