Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:39
Reklama
Reklama
Pracę w MOPR może stracić około 100 osób

Zwolnienia w MOPR: Miasto nie ustępuje, związkowcy szykują protesty

Związki zawodowe działające w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (MOPR) w Kielcach nie doszły do porozumienia z władzami miasta w sprawie zwolnień grupowych. Pracę może stracić około 100 osób, głównie pracowników administracyjnych i posiadających uprawnienia emerytalne.

Władze miasta podkreślają, że procedura zwolnień nie zostanie zatrzymana, natomiast związkowcy zapowiadają dalsze negocjacje i możliwe protesty.

Reklama

Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Wiesław Koza (kielecki radny PiS) poinformował, że wtorkowe rozmowy ze stroną pracodawcy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. 

"Nie doszliśmy do porozumienia – pracodawca nie zaakceptował naszych postulatów i żądań" – powiedział.

Związkowcy domagali się ograniczenia skali zwolnień o połowę oraz wyższych odpraw dla pracowników niż te przewidziane w Kodeksie pracy.

Zastępca prezydenta Kielc Bartłomiej Zapała potwierdził, że procedura zwolnień grupowych będzie kontynuowana, ponieważ nie osiągnięto porozumienia w terminie. Czas na zawarcie porozumienia upłynął 3 marca. Mimo wcześniejszego uzgodnienia treści dokumentu ze związkowcami nie doszło do jego podpisania.

W tej sytuacji dyrekcja MOPR przyjęła regulamin przeprowadzania zwolnień grupowych, na podstawie którego miasto zamierza realizować redukcję etatów. Władze Kielc przekonują, że zmiany są konieczne dla poprawy efektywności systemu opieki społecznej i zmniejszenia kosztów administracyjnych.

Zatrudnienie w MOPR wynosi obecnie 702 osoby, z czego 78 pełni funkcje kierownicze, 203 to urzędnicy, a 421 zajmuje stanowiska pomocnicze. Według miasta redukcja obejmie głównie pracowników administracyjnych oraz osoby posiadające uprawnienia emerytalne.

Związkowcy nie wykluczają dalszych działań w obronie miejsc pracy; zapowiadają formalne rozpoczęcie sporu zbiorowego i możliwe protesty.

(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama