Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęli już w czwartek 27 lutego od zapalenia zniczy w miejscach pamięci związanych z bohaterskimi żołnierzami na terenie Kielc, m.in. cmentarzach na Piaskach, Cedzynie, Białogonie. Również przy tablicach upamiętniających bohaterskich żołnierzy, które znajdują się w byłym więzieniu UB przy ul. Zamkowej, na ul. Kapitulnej oraz przy szkole im. Św. Stanisława Kostki. Akcja żołnierskiej pamięci została zorganizowana przy współpracy z Wojewodą Świętokrzyskim.
W piątek 28 lutego żołnierze uczestniczyli w uroczystościach, które odbyły się na kieleckim cmentarzu parafialnym Piaski. Natomiast 1 marca, płk Sławomir Machniewicza dowódca 10 ŚBOT uczestniczył w wojewódzkich obchodach, które rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy ścianie straceń, przy byłym więzieniu UB, przy ul. Zamkowej w Kielcach, a następnie przy Pomniku Żołnierzy AK na Skwerze Stefana Żeromskiego.
Terytorialsi obchodzili ten wyjątkowy Dzień Pamięci również w aktywny sposób. W sobotę 1 marca już po raz siódmy uczestniczyli w Kieleckim Marszu Patriotycznym Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na trasie prowadzącej z Ośrodka Myśli Patriotycznej przez „Karczówkę”, „Brusznię”, Białogon, „Patrol” do zgórskich dołów śmierci – miejsca straceń żołnierzy niezłomnych m.in. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”. W tym dniu żołnierze uczestniczyli także w społecznych obchodach, które odbyły się przy pomniku Żołnierzy Niezłomnych w Zgórsku.
Świętokrzyscy Terytorialsi ten dzień uczcili również na sportowo, aktywnie uczestnicząc 2 marca w biegach pamięci „Tropem Wilczym” w Olesznie i Michniowie. Tam żołnierze biegli na różnych odcinkach w umundurowaniu. Również w tych miejscach Terytorialsi zachęcali do służby w WOT na stoiskach promocyjnych.
Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, to nasz obowiązek. Po pierwsze wynikający z naszego Credo, po drugie z szacunku do naszego patrona mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „ Nurt”, który po wojnie musiał do końca swojego życia mieszkać na obczyźnie, a Jego prochy spoczęły w Polskiej Ziemi dopiero po upadku komunizmu – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
1 marca obchodzimy święto żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dla Terytorialsów to szczególna data – aż jedenaścioro Niezłomnych Bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy nigdy nie pogodzili się z ustanowionym w Polsce po II Wojnie Światowej porządkiem, to Patroni Brygad OT – dodaje por. Daniel Woś oficer prasowy 10 ŚBOT.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to dla Terytorialsów bardzo ważna data. Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że jej tradycje lokowane będą w Armii Krajowej. AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT. Terytorialsi - jak niegdyś akowcy, a potem Żołnierze Wyklęci - mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi wartościami – miłością i gotowością do obrony Ojczyzny.
Napisz komentarz
Komentarze