Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 14:11
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Turniej im. Feliksa Stamma - od wtorku 38. edycja w Kielcach

Ponad 120 zawodniczek i zawodników z kilkunastu krajów wystartuje w rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach 38. Międzynarodowym Turnieju im. Feliksa Stamma. Finałowe walki odbędą się w piątek podczas Międzynarodowych Targów Branży Bokserskiej.
  • Źródło: PAP
Turniej im. Feliksa Stamma - od wtorku 38. edycja w Kielcach
Turniej im. Feliksa Stamma - od wtorku 38. edycja w Kielcach

Od wtorku do czwartku rywalizacja toczyć się będzie w kieleckiej hali sportowej przy ul. Żytniej. Udział zapowiedziało ponad 120 pięściarek i pięściarzy z kilkunastu krajów, m.in. Ukrainy, Litwy, Węgier, Armenii, Azerbejdżanu i Izraela.

"Wystartują także reprezentacje Polski kobiet i mężczyzn. Do Kielc przyjedzie również wicemistrzyni olimpijska Julia Szeremeta, ale w charakterze gościa. W tej chwili solidnie trenuje i nie zobaczymy jej na ringu w turnieju. Mimo jej nieobecności czeka nas rywalizacja sportowa na światowym poziomie" – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorz Nowaczek.

Finałowe walki odbędą się w piątek w hali E Targów Kielce, gdzie w tym dniu rozpoczną się III Międzynarodowe Targi Branży Bokserskiej. Targi są jednym z elementów IV Forum Boksu, najważniejszego spotkania polskiego środowiska pięściarskiego w Polsce.

"Forum Boksu jest wypełnione bardzo ciekawymi wydarzeniami. Będą spotkania z olimpijczykami, medalistami mistrzostw świata i Europy oraz walki pokazowe. W trakcie Forum zaplanowano także wykłady i warsztaty szkoleniowe dla trenerów, zawodników i sędziów. Każdy, kto interesuje się boksem znajdzie na pewno coś dla siebie" – podkreślił Nowaczek.

Feliks Stamm, patron turnieju, jest uznawany za twórcę polskiej szkoły boksu. Urodził się 14 grudnia 1901 roku w Kościanie. Jako zawodnik w latach 1923-26 stoczył 13 oficjalnych walk. Wygrał 11, jedną zremisował i przegrał tylko raz z Zygfrydem Wende, jedynym reprezentantem Polski na pierwsze mistrzostwa Europy w Sztokholmie (maj 1925 r.).

Nie był wybitnym pięściarzem, ale został świetnym i wręcz legendarnym trenerem, przez licznych wychowanków nazywany po prostu "Papą". Od 1936 r. był samodzielnym trenerem Polskiego Związku Bokserskiego. Przygotowywał polskie ekipy na ostatnie przed wojną igrzyska w Berlinie (1936) i wszystkie powojenne turnieje olimpijskie do 1968 roku. Trwał w narożniku podczas walk polskich pięściarzy w 14 mistrzostwach Europy.

Bilans jego pracy z kadrą jest imponujący - sześć tytułów mistrzów olimpijskich, w tym trzy z Tokio z 1964 roku, i aż 25 złotych medali w rywalizacji europejskiej, w tym wielki triumf polskiego boksu - pięć złotych medali w pamiętnym turnieju tej rangi w 1953 roku w warszawskiej hali Gwardii, przy której dziś stoi pomnik szkoleniowca.

Zmarł 2 kwietnia 1976 r. w Warszawie. Dla uczczenia pamięci trenera i wychowawcy pokoleń pięściarzy postanowiono organizować międzynarodowy turniej jego imienia. Pierwszy miał miejsce w listopadzie 1977 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama