Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:41
Reklama

Nasi politycy w ważnych europejskich komisjach

Dwóch europosłów delegacji PO-PSL pokieruje pracami, a pięciu zasiądzie w prezydiach kluczowych komisji i podkomisji parlamentarnych Parlamentu Europejskiego, szczególnie ważnych z punktu widzenia polskich interesów. To potwierdza silny głos delegacji w pracach legislacyjnych obecnej kadencji.
  • Źródło: Grupa EPL
Nasi politycy w ważnych europejskich komisjach
Nasi politycy w ważnych europejskich komisjach

Borys Budka został jednomyślnie wybrany na stanowisko Przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) odpowiedzialnej za prowadzenie polityki przemysłowej UE, unijnej polityki w zakresie badań naukowych i innowacji oraz, co ważne, unijnych środków odnoszących się do polityki energetycznej.

Adam Jarubas pokieruje pracami Podkomisji ds. Zdrowia (SANT). Podkomisja została powołana w 2023 roku z inicjatywy polskiej delegacji, po to, aby zwiększyć zaangażowanie UE w politykę zdrowotną  i tym samym polepszyć jakość i dostępność do opieki zdrowotnej i  usług medycznych dla mieszkańców i mieszkanek  UE. W wystąpieniu otwierającym poseł Jarubas zwrócił uwagę na kluczowe obszary, którymi jego zdaniem musi zając się SANT tj. dokończenie największej od ponad 20 lat reformyunijnego rynku leków, czyli pakietu farmaceutycznego,zwiększenie suwerenności lekowej UE i przeciwdziałanie uzależnieniu od importu leków i substancji do ich produkcji spoza UE, monitorowanie implementacji unijnego Planu Pokonania Raka oraz budowa na jego dorobku strategii dla chorób układu krążenia, cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych oraz planu działania na rzecz zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi w epoce cyfrowej, monitorowanie wdrażaniaEuropejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych i prac nad ewentualną regulacją sektorową AI w obszarze zdrowia. Poseł podkreślił również znaczenie zbliżających się negocjacji kolejnego wieloletniego budżetu UE w tym zapewnieniaodpowiedniego finansowania EU4Health i Horyzont Europa. - Wszystkie te działania powinny w dalszym ciągu mieć na celu eliminowanie nierówności zdrowotnych zarówno pomiędzy krajami UE, jak i wewnątrz nich – zdrowie może zależeć od kodu DNA, ale nie może zależeć od kodu pocztowego - podkreślił poseł Jarubas.

Janusz Lewandowski został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji ds. Budżetu (BUDG), odpowiedzialnej m.in. za wieloletnie ramy finansowe dochodów i wydatków Unii oraz system środków własnych Unii, a także unijny budżet.

Wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Edukacji (CULT) został Bogdan Zdrojewski. Komisja odpowiada za politykę edukacyjną UE, politykę audiowizualną UE, wszelkie aspekty kulturalne UE, w tym zachowanie i ochronę dziedzictwa kulturalnego oraz rozwój polityki w zakresie sportu, wypoczynku i rozrywki. Bogdan Zdrojewski zapowiada szczególne zainteresowanie programami stypendialnymi (Erasmus+), a także rozpoczynającymi się pracami dot „sztucznej inteligencji” w obszarze mediów, kultury i praw autorskich.

Jagna Marczułajtis - Walczak została wybrana wiceprzewodniczącą Komisji Zatrudnienia i Praw Socjalnych (EMPL). - Jako nowa Posłanka w Parlamencie Europejskim zdaję sobie sprawę, jak dużym kredytem zaufania zostałam obdarzona. Cieszę się, że moje dotychczasowe zaangażowanie na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami i praw kobiet, w polskim Sejmie i nie tylko, zostało zauważone. Mieszkalnictwo i sprawy osób młodych także są mi bardzo bliskie. Jestem przekonana, że Bruksela to miejsce, w którym z pełnym poświeceniem i poczuciem odpowiedzialności za sprawy moich wyborców będę bezkompromisowo dążyć do realizacji naszych wspólnych celów - powiedziała Jagna Marczułajtis -Walczak tuż po ogłoszeniu składu prezydium Komisji. –We wspólnej Europie nie ma miejsca na dyskryminację osób z niepełnosprawnościami, nie ma miejsca na dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn, nie ma też miejsca na pozostawianie najsłabszych samym sobie. Jestem tu po to, by to zmienić - dodała Jagna Marczułajtis-Walczak.

Na wiceprzewodniczącą Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) została wybrana Kamila Gasiuk - Pihowicz Do uprawnień komisji IMCO należy m.in. zapewnienie rozwiązań służących swobodnemu przepływowi towarów, usług i przedsiębiorczości, a także usuwanie potencjalnych barier we wdrażaniu jednolitego rynku, w tym jednolitego rynku cyfrowego.

Wiceprzewodniczącym Podkomisji Praw Człowieka (DROI), odpowiedzialnej przede wszystkim za zapewnienie zgodności pomiędzy polityką zewnętrzną UE i jej polityką w zakresie praw człowieka został Łukasz Kohut.  - Podkomisja, w której będę pełnił funkcję wiceprzewodniczącego jest ważna z polskiej perspektywy. Może się ona zajmować między innymi łamaniem praw człowieka na Białorusi. Andrzej Poczobut wciąż jest bezprawnie więziony przez reżim Łukaszenki. To jeden z tematów, którym będę się zajmował w nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego - podkreślił Łukasz Kohut.

Ponadto, jako wice - koordynatorzy Grupy EPL, posłowie Michał Wawrykiewicz i Dariusz Joński będą mieć wpływ na przebieg prac odpowiednio Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) oraz Komisji Transportu i Turystyki (TRAN). Będą także mieli realny wpływ na kształt polityk opracowywanych w tych komisjach.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego podzieleni są na 20 wyspecjalizowanych stałych komisji. Komisje te zalecają przygotowanie wniosków ustawodawczych za pośrednictwem przyjętych sprawozdań, proponują poprawki na posiedzenie plenarne oraz powołują zespół negocjacyjny do prowadzenia negocjacji z przedstawicielami rządów państw członkowskich UE (Radą UE) w sprawie prawodawstwa UE. Ponadto przyjmują sprawozdania z własnej inicjatywy, organizują wysłuchania z udziałem ekspertów oraz nadzorują inne organy i instytucje UE.

Głosowanie na składem prezydiów komisji będzie kontynuowane jesienią. Oprócz stanowisk w prezydiach komisji parlamentarnych polscy europosłowie zasiadają w prezydium Parlamentu Europejskiego i Europejskiej Partii Ludowej. Ewa Kopacz została wybrana wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, a Andrzej Halicki wiceprzewodniczącym Grupy EPL odpowiedzialnym za sprawy zagraniczne.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama