Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:09
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

81. rocznica pacyfikacji Michniowa

W piątek 12 lipca obchodziliśmy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Jak co roku tego dnia uczczono uroczyście 81. już rocznicę pacyfikacji Michniowa. Delegacje, poczty sztandarowe i oraz sami mieszkańcy złożyli wiązanki pod mogiłą na terenie Mauzoleum.
Kliknij aby odtworzyć

W piątek, jak co roku 12 lipca, na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę pacyfikacji miejscowości.

– Czujemy olbrzymie zobowiązanie wobec ofiar, wobec przelanej krwi zamordowanych, że tu, na ziemi świętokrzyskiej nie zapomnimy o nich, o tym, co stało się w Michniowie i ponad 800 polskich wioskach, w których podczas II wojny światowej doszło do pacyfikacji, do eksterminacji ludności, próby niszczenia polskiego narodu – powiedział członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. – Kustoszem tej pamięci o Michniowie, o wszystkich ofiarach pacyfikacji będzie zawsze samorząd województwa świętokrzyskiego – dodał.

W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Okupanci wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc niesioną oddziałom partyzanckim oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Wieś, po ograbieniu, została doszczętnie spalona. Zabroniono jej odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Wieś stała się symbolem męczeństwa ludności 817 wsi spacyfikowanych przez okupanta w granicach administracyjnych dzisiejszej Polski. Historycy szacują, że na terenie Polski w okresie okupacji niemieckiej rozmaitymi formami represji zostało dotkniętych ponad 10 tys. wsi. Na zakończenie piątkowych uroczystości, zebrani goście, delegacje oraz poczty sztandarowe złożyli wiązanki nad zbiorową mogiłą.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama