Wyczekiwany przez wielu film przedstawi dzieciństwo i młodości Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula oraz wydarzenia, które miały miejsce zanim przenieśli się z Podola do nowej, powojennej Polski. To właśnie ten rozdział sagi Pawlaków i Karguli miał powstać jako pierwszy, jednak nie pozwoliły na to okoliczności polityczne lat 60-ych. "Nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki" – wyjaśnił w komunikacie prasowym producent filmu, Tomasz Kubski.
Scenariusz filmu „Sami swoi. Początek” to dzieło Andrzeja Mularczyka, który jest pomysłodawcą wszystkich części sagi. Tekst oparł na podstawie swojej powieści „Każdy żyje jak umie” (2011). Tworząc scenariusz, inspirował się prawdziwymi wydarzeniami i historią własnej rodziny. Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był jego stryj.
Reżyserii prequela trylogii o Kargulach i Pawlakach podjął się popularny aktor Artur Żmijewski. Jego dorobek w tej materii jest dość skromny – zrealizował kilka przedstawień Teatru Telewizji i kilka odcinków serialu „Ojciec Mateusz”. "Zadzwonił do mnie producent tego filmu Mikołaj Fajks i złożył mi taką propozycję. Na początku trochę się zdziwiłem, ale potem, gdy przeczytałem scenariusz, zdecydowanie ucieszyłem. Scenariusz jest bowiem świetny, więc po prostu nie mogłem i nie chciałem nie skorzystać z takiej okazji. Oczywiście, gdzieś tam z tyłu głowy pojawiała się myśl: +Boże, to jest szaleństwo+, ale z drugiej strony pojawił się też głos: +A dlaczego nie? Jak spadać, to z wysokiego konia+. Po namyśle oddzwoniłem więc do producenta i powiedziałem, że się zgadzam" - mówił Żmijewski w czerwcu w wywiadzie dla PAP Life.
Oprócz Adama Bobika i Karola Dziuby na ekranie zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, który wcielił się w postać starego Pawlaka i Janusza Chabiora jako Kargula seniora. Role żon głównych bohaterów zagrały Weronika Humaj i Paulina Gałązka. Warta odnotowania jest też rola Anny Dymnej, która wystąpiła też w drugiej i trzeciej części trylogii Sylwestra Chęcińskiego, czyli filmach „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”. Tym razem wciela się ona w Pecynichę, ciotkę Kazimierza.
Większość zdjęć realizowano w Parku Etnograficznym w Tokarni pod Kielcami. To tam zaaranżowano podolską wieś Krużewniki.
(PAP Life)
Napisz komentarz
Komentarze