W tym roku przypada 370. rocznica pochówku księcia Jeremiego Wiśniowieckiego w podziemiach Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Był on uznawany za wybitnego dowódcę wojsk koronnych, postrach Kozaków, obrońcę Zbaraża i tego, który przyczynił się do zwycięstwa w bitwie pod Beresteczkiem. Zmarł nagle, 20 sierpnia 1651 r. w obozie wojsk koronnych pod Pawołoczą.
Jak zaznacza starosta kielecki Mirosław Gębski, postać Jeremiego była przez wiele lat zapomniana. - Chcemy przypomnieć nie tylko mieszkańcom powiatu, czy województwa, ale także całej Polski, że na Świętym Krzyżu spoczywają zwłoki Jeremiego, wybitnego Polaka z okresu wojen z Moskalami, który walczył za naszą ojczyznę – mówi starosta. – Pierwotnie został pochowany w kościele w Sokalu na Ukrainie. Wdowa po dwóch latach wykopała jego ciało, ponieważ bała się, że jego zwłoki zostaną zbezczeszczone. Przywiozła go do świętego miejsca – dodaje.
Miejsce to jest symboliczne dla województwa świętokrzyskiego i stanowi serce całego regionu. Zarówno Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jak i otaczające go błonia są chętnie i licznie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Przybywa tu około 300 tysięcy pielgrzymów rocznie.
Wydarzenie rozpocznie Msza Święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu o godzinie 12.00. Następnie na błoniach przed klasztorem odbędzie się widowisko plenerowe przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W godzinach od 13.30 – 18.00 błonia na Świętym Krzyżu staną się miejscem potyczek konnej husarii, parady wojsk i dworu oraz popisów władania bronią. W programie między innymi inscenizacja obrony chorągwi husarskiej, rozbicie obozowiska wojsk koronnych z XVII wieku, a także widowiskowe pokazy jazdy konnej, czy władania szablą.
Wydarzeniu będą towarzyszyć również liczne atrakcje przygotowane przez gminy powiatu kieleckiego, które tego dnia zaprezentują regionalne potrawy i rękodzieło. Z kolei miłośnicy militariów będą mogli zapoznać się z prezentowanym przez służby mundurowe sprzętem wojskowym. Nie zabraknie także wielu atrakcji dla dzieci i młodzieży.
W dniu wydarzenia będzie dostępny darmowy transport dla uczestników, który będzie kursował wahadłowo od Huty Szklanej na Święty Krzyż, w godzinach 11-15.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kielcach
Napisz komentarz
Komentarze