Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 13:37
Reklama
Reklama

Śladami Sienkiewicza

Oblęgorek – to nieduża wieś położona niespełna 20 kilometrów od Kielc. To właśnie tutaj na skraju Alei Lipowej znajduje się wyjątkowe miejsce, którym Polski naród uhonorował Henryka Sienkiewicza za całokształt jego pracy artystycznej. W 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza w dworku powstało prężnie działające muzeum.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach - to miejsce niezwykle wyjątkowe i to nie tylko przez wzgląd na dzieła powstałe przy biurku pisarza, ale również symbolizujące narodową jedność. Właśnie to miejsce stało się w 1900 roku dowodem, że pomimo zaborów Polacy potrafili zjednoczyć się we wspólnym celu, obdarowując Sienkiewicza wyjątkowym prezentem.

- Sienkiewicz majątek w Oblęgorku otrzymał w roku 1900, był to dar na jego 25-lecie pracy artystycznej – mówi Agnieszka Kowalska-Lasek, kierownik Pałacyku Sienkiewicza w Oblęgorku.

Pałacyk w Oblęgorku to jedno z niewielu muzeów biograficznych, które pomimo opływu lat nie straciło na atrakcyjności oraz zainteresowaniu. Szczególnie przez wzgląd na najmłodszych, w ostatnich latach w pałacyku pojawili się urządzenia multimedialne oraz nowe wystawy biograficzne w zmienionych odsłonach.

- Oblęgorek to bardzo prężnie działające muzeum biograficzne, w którym dzieje się wiele ciekawych rzeczy – opowiada kierownik pałacyku.

W pałacyku często odbywają się wystawy czasowe, a najbliższa, zapowiedziana na 24 kwietnia, będzie ściśle związana z jednym z największych dzieł Henryka Sienkiewicza – Trylogii.

- 24 kwietnia zapraszamy państwa na nową wystawę poświęconą Trylogii – zachęca Agnieszka Kowalska-Lasek.

Pałacyk w Oblęgorku można zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, w godzinach od 9.00 do 17.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama