Na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” w Skarżysku-Kamiennej Polregio rozpoczęło budowę nowej hali napraw taboru wraz z pełnym zapleczem socjalno-biurowym, warsztatami i profesjonalnym magazynem wysokiego składowania. Powstający obiekt ma spełniać wszystkie współczesne wymogi stawiane tego typu obiektom, jeśli chodzi o ekologię i oszczędność energii. Na dachu hali zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, a wentylacja zostanie wyposażona w instalację do odzysku ciepła.
Dodatkowo powstanie przejazdowa myjnia dla pojazdów kolejowych, ze stanowiskami mycia podwozia i nawadniania taboru. Myjnia taboru będzie wyposażona w instalację wtórnego wykorzystania wód przemysłowych, jak również wód opadowych. Ukończenie wartej blisko 40 mln zł inwestycji jest planowane na I kw. 2023 r. W nowej hali zatrudnienie znajdzie łącznie 60 osób.
W okresie pierwszego roku po oddaniu inwestycji do eksploatacji, oprócz standardowo wykonywanych poziomów utrzymania P1-P2, planowane jest wykonanie ok. 150 przeglądów na 3. poziomie utrzymania, a także do 40 napraw okresowych z poziomu P4. W nowej hali Polregio będzie serwisować pociągi z województw świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego, jak również tabor innych operatorów.
Dzięki temu spółka ma zwiększyć przychody z innych źródeł niż sprzedaż biletów.
Rozbudowa zaplecza technicznego Polregio w Skarżysku-Kamiennej jest strategicznym zadaniem inwestycyjnym, wynikającym z podpisanej z województwem świętokrzyskim umowy na świadczenie usług publicznych w zakresie przewozów pasażerskich do 2030 roku. Inwestycje w punkty utrzymania taboru stanowią istotną część wartego łącznie nawet 7 mld wieloletniego planu inwestycyjnego Polregio. Większość z tej kwoty pochłonie zakup oraz modernizacja ok. 300 pociągów, natomiast równolegle spółka będzie modernizować swoje zaplecze techniczne.
Skarżysko-Kamienna ma być również bazą dla 27 elektrycznych autobusów Polregio, których rolą będzie dowożenie pasażerów do stacji kolejowych. Środki na zakup pojazdów mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy dla województwa świętokrzyskiego. Zakup autobusów elektrycznych pozwoli zmniejszyć emisję CO2 z transportu drogowego zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej o docelowej neutralności klimatycznej do 2050 r. Przewiduje się, że łączny koszt zakupu autobusów wyniesie ponad 132 mln zł brutto (wraz z instalacją infrastruktury technicznej do obsługi i eksploatacji autobusów elektrycznych).
Napisz komentarz
Komentarze