Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 22:24
Reklama

Rząd chce zwolnić z opłat za infrastrukturę kolejową pociągi z uchodźcami

Rada Ministrów planuje przyjąć do końca marca projekt ustawy, która m.in. zwolni z opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej tych przewoźników, którzy uruchomią pociągi przeznaczone do przewozu uchodźców z Ukrainy - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
Rząd chce zwolnić z opłat za infrastrukturę kolejową pociągi z uchodźcami
Rząd chce zwolnić z opłat za infrastrukturę kolejową pociągi z uchodźcami

Chodzi o projekt ustawy o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

"Finansowanie zostało przewidziane dla przewoźników kolejowych, którzy uruchamiają dodatkowy pociąg pasażerski nieujęty w rocznym rozkładzie jazdy albo włączają dodatkowy wagon do pociągu pasażerskiego stałego kursowania, w celu przewozu osób przemieszczających się z terytorium Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy" - napisano w uzasadnieniu.

Proponuje się również zwolnienie z opłat za dostęp do kolejowej infrastruktury organizatorów transportów pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Przewidziano również wypłatę rekompensat dla zarządców infrastruktury kolejowej a środki będą pochodziły z Funduszu Pomocy Ukrainie, o którym mowa w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wypłatę rekompensat przewidziano też dla przewoźników kolejowych, którzy nie pobierali opłat za bilety wydawane uchodźcom z Ukrainy.

Projekt przewiduje ponadto, że dopuszczalne będzie wydłużenie czasu pracy obsady pociągu przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski gdyby czas odprawy granicznej wydłużył się.

Intencją noweli jest też ograniczenie zbędnych formalności administracyjnych związanych z koniecznością uzyskania świadectw kierowców dla kierowców z Ukrainy wykonujących międzynarodowy transport drogowy towarów u polskich przewoźników.

Przewiduje się także zawieszenie do 31 grudnia 2022 r. obowiązku wymiany ukraińskiego prawa jazdy na prawo jazdy Polskie po 6 miesiącach od daty uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu.

 

(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama