Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 00:19
Reklama

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii powstanie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Będzie pomagać lekarzom prowadzącym badania nad nowymi lekami i terapiami. To również ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych na szybszy dostęp do nowoczesnego leczenia.

ŚCO znalazło się w gronie 7 placówek medycznych rekomendowanych przez Agencję Badań Medycznych do dofinasowania w ramach konkursu na tworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Na zorganizowanie ośrodka, prace związane z adaptacją i wyposażeniem pomieszczeń oraz bieżącym funkcjonowaniem OnkoCWBK placówka otrzyma blisko 7 mln zł. W ten sposób Świętokrzyskie Centrum Onkologii dołączyło do Polskiej Sieci Badań Klinicznych, zrzeszającej ośrodki wyłonione w poprzednich konkursach organizowanych przez ABM.

Rezultatem powstania jednostki będzie uatrakcyjnienie polskiego rynku badań klinicznych i zwiększenie ich liczby. Stworzenie szerokiej oferty dla badaczy i sponsorów ma przełożyć się na poprawę dostępu pacjentów onkologicznych do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, często jeszcze nie refundowanych w Polsce.

Pierwsze prace inwestycyjne w ramach tego dofinansowania mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. W ramach Onko Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ŚCO zostaną przygotowane m.in. pomieszczenia do realizacji ambulatoryjnych wizyt pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych, pokoje do telekonferencji i spotkań ze sponsorami oraz monitorami badań. Realnie pacjenci będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań w 2023 roku.


Obecnie ŚCO prowadzi kilkanaście badań klinicznych, dotyczących:
• raka jamy ustnej,
• nowotworów hematologicznych (zespół mielodysplastyczny - MDS, przewlekła białaczka mielomonocytowa - CMML, ostra białaczka szpikowa – AML, szpiczak mnogi),
• raka piersi,
• raka jajnika,
• raka macicy,
• raka gruczołu krokowego,
• raka rdzeniastego tarczycy.
Korzysta z nich około 100 pacjentów.

Jak się zostaje uczestnikiem badania klinicznego

Uczestnikami badania klinicznego mogą być pacjenci, dla których wyczerpano już wszystkie dostępne opcje leczenia. Drugą grupę stanowią pacjenci nowo zdiagnozowani, którym badacze wspomagani przez OnkoCWBK będą mogli zaoferować nowe, dużo skuteczniejsze metody leczenia, ale ze względu na koszt dopuszczone przez płatnika (NFZ) dopiero w kolejnym etapie leczenia lub w ogóle nie refundowane w Polsce.

Aby trafić do badania klinicznego, pacjent powinien porozmawiać ze swoim onkologiem, lekarzem prowadzącym, który może skierować go do Ośrodka Koordynacji Badań Klinicznych (od 2023 CWBK), gdzie zostanie przeprowadzona szczegółowa kwalifikacja. Informacje o działaniach OnkoCWBK będą również dostępne w innych szpitalach i u lekarzy POZ.

Badanie kliniczne trwa od kilkunastu miesięcy do kilku lat lub - w przypadku badań nieograniczonych w czasie - dopóki lek podawany w badaniu klinicznym jest skuteczny u pacjenta, bądź do całkowitego wyleczenia.

Badania kliniczne to nie eksperyment. Realizowane w Świętokrzyskim Centrum Onkologii badania prowadzone są z pełnym poszanowaniem praw i godności pacjenta oraz zgodnie z wszelkimi obowiązującymi przepisami prawa, dotyczącymi prowadzenia badań klinicznych. Udział w badaniu klinicznym jest dobrowolny. Na każdym etapie pacjent może się wycofać i zakończyć udział w badaniu, nie ponosząc żadnych konsekwencji prawnych ani finansowych. Przed przystąpieniem do badania pacjent jest poinformowany o procedurach, przebiegu terapii, ewentualnych działaniach niepożądanych związanych z udziałem w badaniu klinicznym, a także są mu przedstawiane obowiązki uczestnika badania klinicznego, (np. systematyczne zgłaszanie się na badania kontrolne, które mogą być częstsze w porównaniu ze standardowym sposobem leczenia). Każdy pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na udział w badaniu klinicznym poprzez podpisanie Informacji dla Uczestnika Badania Klinicznego i Formularza Świadomej Zgody.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama