Sojusz Lewicy Demokratycznej odniósł się krytycznie do rządowych propozycji zmian w wysokości zasiłków dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Partia domaga się podwyższenia świadczeń dla wszystkich niepełnosprawnych i zapowiada debatę o rozwiązaniach systemowych dla osób - które zdaniem Andrzeja Szejny, przewodniczącego świętokrzyskich struktur SLD - skazane są na wegetację i wykluczenie ze społeczeństwa.
- Teraz rozpoczęliśmy taką debatę, która bardzo szybko zakończy się rozwiązaniami systemowymi – zapowiada Andrzej Szejna, przewodniczący świętokrzyskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Według kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Europarlamentu, popełniono błąd rozdzielając ustawowo rodziców osób niepełnosprawnych od opiekunów osób dorosłych.
- Teraz okazuje się, że opiekunowie dzieci być może dostaną podwyżki, a opiekunowie osób starszych nie dostaną nawet połowy tych środków, na które mogą liczyć opiekunowie dzieci – mówi Andrzej Szejna.
Senator Krzysztof Słoń w ostatnim „Kwadransie politycznym” wezwał do zaangażowania się w sprawę byłego oraz obecnego ministra finansów. Według członka Prawa i Sprawiedliwości, minister Jacek Rostowski w dużej mierze przyczynił się do rosnącego społecznego niezadowolenia.
- Do sprawy powinien być zaangażowany minister Szczurek, powinien w tej sprawie wypowiedzieć się też były minister finansów Jacek Rostowski – apeluje senator Krzysztof Słoń.
Andrzej Szejna zwrócił się z apelem do premiera o ograniczenie wydatków w administracji rządowej, skąd można będzie pozyskać pieniądze dla osób niepełnosprawnych.
- To jest rząd, który ma najwięcej w historii ministrów, wiceministrów, największy rozrost administracji państwowej i na to idą dzisiaj pieniądze, a nie na realne potrzeby osób, które państwo powinno wspierać, a nie zostawiać samym sobie – mówi przewodniczący świętokrzyskiego SLD.
Według danych demograficznych Biura Pełnomocnika Rządu, pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego 2011, liczba osób niepełnosprawnych w naszym kraju wynosi około 4,7 miliona, co stanowi 12,2% ludności kraju.
Napisz komentarz
Komentarze