Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 10:23
Reklama

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, kieleckie uroczystości 1 marca odbędą się w ograniczonej formule.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach

O godz. 9.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpocznie się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Godz. 10.00 to początek uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej. O godz. 11.00 złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim. O godz. 11.30 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Kielce-Piaski – ich uczestnicy złożą kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych w więzieniu kieleckim.

– Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych doskonale wpisał się w pejzaż świąt państwowych, określających naszą tożsamość. Tym ludziom należy się cześć i chwała. Ze względu na pandemię nie będzie to święto rozbudowane, ale godnie przeprowadzone ze wszystkimi atrybutami należnymi pamięci tych osób, aby móc ich uhonorować – mówił wojewoda Zbigniew Koniusz.

Szczegóły obchodów przedstawiono podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim, a gośćmi wojewody byli: naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita, sekretarz miasta Kielce Szczepan Skorupski, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys oraz mjr Arkadiusz Radziński reprezentujący Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych propozycje dla mieszkańców regionu przygotowała kielecka delegatura IPN. Znajdują się wśród nich m.in.: plenerowa wystawa „Armia Krajowa” na kieleckim Rynku, spektakl „Golgota Wrocławska” czy wystawa poświęcona postaci Łukasza Cieplińskiego w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”.

Organizatorzy – Wojewoda Świętokrzyski oraz naczelnik Delegatury IPN w Kielcach – zachęcają także do zapalenia zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Szczegółowy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Kielce, 1 marca 2022 r.

 

źródło: kielce.uw.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama