Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osób uwikłanych w przemoc domową. Procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych i realizowanych głównie przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Pracownicy socjalni z MOPS w Skarżysku-Kam. stale współpracują z przedstawicielami wymienionych podmiotów. Współpraca ta z każdym rokiem układa się coraz lepiej. Za przykład może tutaj posłużyć wzorcowo przeprowadzona w kwietniu 2021 roku wspólna interwencja pracowników socjalnych, policji, ochrony zdrowia oraz kuratora, wobec rodziców, którzy będąc pod wpływem alkoholu sprawowali opiekę nad trzymiesięcznym dzieckiem. Tylko czujność i zdecydowane działanie ze strony służb zapobiegło tragedii, o sprawie głośno było nawet w mediach ogólnopolskich.
Osoby uwikłane w problem przemocy w rodzinie mogą w MOPS w Skarżysku-Kam. uzyskać specjalistyczne wsparcie. Pracownicy socjalni udzielają pomocy w formie pracy socjalnej oraz opracowania i realizacji indywidualnego planu pomocy. W Ośrodku funkcjonuje Zespół ds. poradnictwa specjalistycznego, w którym pomoc świadczy psycholog i specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i interwencji kryzysowej, także w Punkcie Interwencji Kryzysowej można uzyskać wsparcie psychologa i pracownika socjalnego. Pracownicy socjalni każdorazowo przekazują osobom doświadczającym przemocy w rodzinie informację, gdzie mogą uzyskać specjalistyczną pomoc na terenie gminy, powiatu i województwa.
Mimo trwającej od marca 2020 roku pandemii w związku z COVID-19 pracownicy socjalni MOPS w Skarżysku-Kam. nieustannie czynią starania, by świadczyć pomoc w jak najwyższym standardzie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka). W okresie największej zachorowalności pracownicy socjalni świadczyli pomoc telefonicznie, co było zgodne z rekomendacjami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I choć rekomendacje te nie zostały odwołane, obecnie staramy się nawiązywać kontakt osobiście, a dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Skarzysku-Kam., mamy pewność, że środowiska, do których chcą wejść pracownicy socjalni, nie są objęte kwarantanną bądź izolacją domową.
Należy podkreślić, że na przestrzeni ostatnich kilku lat na terenie naszego miasta nastąpił nieznaczny spadek wszczynanych procedur „Niebieskie Karty”, przykładowo 118 Kart w 2020 roku w porównaniu do 142 Kart w roku 2019. Nastąpił jednak przyrost posiedzeń grup roboczych (GR) pracujących z rodziną uwikłaną w problem przemocy w rodzinie, przykładowo 266 posiedzeń GR w 2020 roku w porównaniu do 206 posiedzeń GR w 2019 roku. Do GR powoływani są różni specjaliści w zależności od złożoności problemu przemocy w rodzinie. Praca grup roboczych zawsze koordynowana jest przez pracownika socjalnego. Oczywistym wydaje się, że spadek liczby wszczętych procedur „Niebieskie Karty” nie świadczy o tym, że problem przemocy w rodzinie dotyczy mniejszej liczby rodzin. W ocenie MOPS pandemia COVID-19 sprawiła, że rodziny stały się bardziej hermetyczne, przez co wiele spraw związanych z doświadczeniem przemocy w rodzinie nie wychodzi poza cztery ściany domu. Dlatego bardzo ważne jest podnoszenie świadomości lokalnej społeczności w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Nie tylko osoba doświadczająca przemocy może zgłosić swój problem, ale powinna to zrobić każda osoba, która w sposób bezpośredni lub pośredni jest / była świadkiem takiego zdarzenia. Przemoc domowa dotyczyć może każdego, bez względu na status społeczny.
Warto tu podkreślić, że nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku zapewniła sprawną ochronę osobom dotkniętym przemocą w rodzinie ponieważ wprowadziła odrębne postępowanie w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego najbliższego otoczenia, co znacznie usprawnia proces pomocy osobom krzywdzonym. Wcześniej to zwykle osoba doznająca przemocy opuszczała mieszkanie i szukała schronienia.
Zachęcamy Państwa do odwiedzania strony internetowej MOPS w Skarżysku-Kam., gdzie znajdziecie Państwo niezbędne informacje dotyczące przemocy w rodzinie oraz numery telefonów do specjalistów. Ważne jest każde działanie informacyjne i promocyjne podnoszące świadomość społeczną dla braku akceptacji przemocy i możliwości otrzymania kompleksowej pomocy przez każdą osobę, która jest przemocą zagrożona.
Napisz komentarz
Komentarze