Pieniądze na cyfryzację gmin zostały podzielone według dwóch kryteriów: liczby mieszkańców oraz wysokości dochodów samorządu. Samorządy otrzymają dotacje w kwocie od 100 tys. do 2 mln zł i nie muszą posiadać wkładu własnego.
„To jest program finansowany ze środków UE i to jest kolejny program, który pokazuje, w jaki sposób rozwiązujemy prawdziwe problemy Polaków właśnie w tym obszarze cyfryzacji” – powiedział podczas konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński.
Gminy będą mogły finansować z tych pieniędzy cyfryzację urzędów i podległych im jednostek oraz edukację cyfrową. W ramach „Cyfrowej gminy” ministerstwo zrealizuje także cyberaudyt w każdej gminie w Polsce.
„Zależy nam na tym, żeby samorządy miały pełną swobodę, żeby mogły wybrać to, co im jest najbardziej potrzebne. Dlatego nie przewidujemy żadnych wkładów własnych, żadnych dodatkowych formalności, prosty wniosek i sto procent finansowania z naszej strony” – dodał Cieszyński.
Wnioski na pierwszą transzę dotacji gminy będą mogły składać od 18 października tego roku w wersji elektronicznej.
„Jest to program ogólnopolski, który będzie kontynuacją pewnej rewolucji cyfrowej, którą my jako rząd premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzamy. W ostatnich latach w Polsce jest obserwowany bardzo gwałtowny wzrost z zakresu informatyzacji państwa. Codziennością Polaków jest to, że załatwiają swoje sprawy urzędowe przez internet” – powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.
Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk powiedział, że tak jak potrzebne są drogi prowadzące do Augustowa, tak równie ważny jest rozwój cyfryzacji. „Cyfrowa gmina to nie tylko cyfrowy urząd i cyfrowa administracja, która rozumie potrzebę posiadania narzędzi elektronicznych, ale to również edukacja naszych mieszkańców, by z tego korzystali” – dodał.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze