W sobotę media poinformowały, że zmarł Marcin Wicha - projektant, grafik i pisarz, laureat Paszportu "Polityki", literackiej Nagrody "Nike" oraz Nagrody im. Gombrowicza.
Nowak przez kilka ostatnich miesięcy pracowała przy ostatniej książce Wichy zatytułowanej "Kamionek". Przekazała, że publikacja jest niemal gotowa i będzie miała premierę najprawdopodobniej w kwietniu br.
"Jest to rodzaj ody miłosnej do tej części prawobrzeżnej Warszawy, którą Wicha - mieszkaniec pobliskiego Grochowa - był zafascynowany" - powiedziała.
Zdaniem Nowak książka jest również "manifestem nieprawdopodobnej uważności". "Dla Wichy każdy, nawet najdrobniejszy szczegół - rysa w chodniku, odrapane ogłoszenie na murze czy ślad po kuli z czasów II wojny światowej - jest ważny i godny zauważenia. Wszystkie te detale składają się na piękny, mozaikowy obraz Kamionka" - dodała.
"To jest książka na poły poetycka o miejscu, które bardzo się zmienia - Kamionek, który Wicha znał i kochał, nieodwracalnie odchodzi i Marcin starał się ocalić go od zapomnienia" - mówiła.
Dodała, że Wicha zaprojektował książkę od początku do końca wraz ze składem i okładką. Podkreśliła, że Wicha pracował nad książką niemal do ostatnich tygodni.
"Na szczęście zdążył - publikacja jest gotowa, na etapie korekty. Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci jego odejściem. Nie mogę się pozbierać, że Marcin nie doczeka jej premiery" - przyznała.
Podkreśliła, że praca z Wichą była dla niej dużą przyjemnością. "Marcin był człowiekiem absolutnie uroczym, bardzo empatycznym i serdecznym. Dobrze się rozumieliśmy" - mówiła.
Nowak dodała, że premierze książki towarzyszyć będzie otwarcie wystawy, nad którą Wicha pracował wspólnie z fotografką Agnieszką Rayss w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Artysta urodził się w 1972 roku. Z wykształcenia był grafikiem i projektantem. Projektował okładki, plakaty i znaki graficzne. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w "Tygodniku Powszechnym". Rysował też w "Charakterach". Współpracował z "Gazetą Wyborczą".
Jak przypomina "GW", Wicha zadebiutował w prasie w 2008 roku, a trzy lata później opublikował pierwszą książkę dla dzieci. Następnie napisał wiele książek dla dzieci, m.in.: "Klara. Proszę tego nie czytać" (2011), "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności" (2013), "Bolek i Lolek. Genialni detektywi" i "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka" (2018).
Był również autorem książek dla dorosłych: "Jak przestałem kochać design" (2015), "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (2017) i eseistycznej biografii "Kierunek zwiedzania" (2021). Opublikował także zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" (2022) i esejów o projektowaniu "Gościnne występy" (2024).
Za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", autobiograficzną opowieść o żałobie po matce, został uhonorowany Paszportem "Polityki", Nagrodą Literacką "Nike" oraz "Nike" czytelników, jak i Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Napisz komentarz
Komentarze