Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 22:22
Reklama

E-rowery częścią polskiej elektromobilności

„Rowery elektryczne w planie polskiej elektromobilności” – to temat nad którym pochylą się eksperci na pierwszym, ogólnopolskim forum poświęconym rowerom elektrycznym. Spotkanie pod nazwą Forum Kielce BIKE-EXPO odbędzie się 17 września tego roku w Targach Kielce.
E-rowery częścią polskiej elektromobilności
E-rowery częścią polskiej elektromobilności

E-mobilność już dawno przestała być fanaberią, a stała się potrzebą. Z każdą chwilą kolejne państwa przekonują się do udziału w elektrycznej rewolucji komunikacyjnej. Norwegia do 2025 roku planuje całkowicie zrezygnować ze sprzedaży pojazdów spalinowych. Z kolei Komisja Europejska chce, żeby do 2030 roku po terenie UE jeździło 30 mln zeroemisyjnych samochodów osobowych. Jednak paradoksalnie na tym rynku prym wiodą nie samochody, a rowery elektryczne. Powodów jest kilka. Są lekkie, poręczne, możemy je łatwo i szybko naładować, a przede wszystkim są o wiele tańsze od e samochodów. Nic więc dziwnego, że rocznie w samej Unii Europejskiej sprzedaje się około 3 miliony tego typu pojazdów. Dla porównania, w 2020 na terenie Unii Europejskiej sprzedano około 1,4 miliona samochodów typu plug-in. Polska również ma okazję przyłączyć się do tej rewolucji. Wiele wskazuje jednak na to, że przygotowywana właśnie nowelizacja ustawy o elektormobilności ominie rowery elektryczne.

– Ustawa o elektromobilności “wycięła” rowery elektryczne - tak, jakby była to niepoważna zabawka do rekreacyjnej jazdy po pracy, a nie sprawdzony środek transportu. To wielki błąd – uważa poseł Koalicji Obywatelskiej, Franek Sterczewski, który jest jednym z prelegentów forum.  – Trzeba zacząć od określenia celu, jaki chcemy osiągnąć. Francja chce dopłacać 2.500 euro każdemu, kto zezłomuje auto i kupi elektryczny rower. Samochodów w naszych zatłoczonych miastach jest za dużo - wymienianie ich na elektryczne auta do prywatnych podróży większości problemów nie rozwiąże. Wykorzystajmy te pieniądze jako bodziec do zmiany zachowań transportowych mieszkańców - przesiadki na elektryczne rowery, do transportu publicznego, ale też do czystszych i bardziej efektywnych dostaw towarów.

Rozwojem e-mobilności, w połączeniu z rosnącą fascynacją rowerami, zaczynają zajmować się także władze polskich miast. W wielu z nich już teraz prowadzona jest aktywna, proekologiczna polityka rozwojowa, funkcjonująca pod wspólną nazwą „Smart City”.

– Już teraz należy kłaść większy nacisk na rozwój i promocję elektromobilności rowerowej – uważa zastępca prezydenta Kielc oraz Prezes Stowarzyszenia Rowerowego MTB Kielce, Marcin Chłodnicki. – Temat rowerów jest nieodzowną częścią europejskiego planu zrównoważonej mobilności. Aby komunikacja rowerowa mogła dorównać samochodom osobowym, samorządy już teraz muszą stawiać większy nacisk na jej rozwój i promocję. Przed samorządami stoi wiele wyzwań, ale są też wątpliwości.

Rolę edukowania samorządów w pewnym stopniu przejęły stowarzyszenia i prywatne firmy. Taka właśnie idea towarzyszy organizacji przez Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe Forum Kielce BIKE-EXPO. Spotkanie ma przybliżyć temat elektromobilności rowerowej i rozwiać wątpliwości związane z jej wdrażaniem.

– Mamy nadzieję że nasze forum zainteresuje zarówno tych, którzy organizują życie w miejscach naszego zamieszkania, czyli samorządowców oraz zwykłych użytkowników rowerów. Chcemy pokazać, że rowery elektryczne są gotowe od ręki do wprowadzenia do wszelkich działań związanych z elektromobilnością. E-rower to zdrowy środek transportu, zarówno dla rowerzysty jak i otoczenia. Nie generuje korków i spalin. Pozwala nam dojechać dalej, szybciej i łatwiej niż zwykły rower. Z racji na wymuszony dystans to też znakomity środek transportu w czasie epidemii – wymienia Mateusz
Pytko, Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

Podczas forum poruszone będą m. in. kwestie legislacyjne, jak deweloperzy przygotowują się na elektromobilność (miejsca parkingowe, stacje ładowania), jak wygląda planowanie ruchu rowerowego w miastach (strefy tylko dla rowerów, strefy dostaw dla elektrycznych rowerów cargo), czy też kwestia wypożyczalni rowerów, w tym rowerów elektrycznych i elektrycznych rowerów cargo.

Prelegentami podczas spotkania będą m. in.: poseł i Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu d. Transportu Rowerowego - Franciszek Sterczewski, Sekretarz Generalny Polskiej Unii Mobilności Aktywnej - Rafał Glazik, Prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej - Cezary Grochowski czy Dorota Gajda-Kutowińska z Referatu Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Gdyni.

Na forum BIKE EXPO organizatorzy zapraszają 17 września 2021 roku do Targów Kielce.

 

źródło: Mateusz Kaczmarczyk

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama