Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 02:18
Reklama

Upamiętnią żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” zaprasza 7 września o godz. 11.00 na uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte.
Upamiętnią żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte
Upamiętnią żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte

Niemal połowa załogi Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4 Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dow. 2 DPL w Kielcach płk. piech. Edwarda Dojan-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte.

Główna część obchodów odbędzie się 7 września 2021 r. Uroczystość rozpocznie msza św. w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach. Następnie uczestnicy przejdą na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego zamontowana jest tablica Obrońcom Westerplatte ufundowana przez IPN w 2019 r. W ramach uroczystości odegrany zostanie Hymn Państwowy i odczytany apel pamięci. Zebrani wysłuchają również prelekcji Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Historycznej IPN pt. „Losy Westerplatczyków z 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach”. Uroczystości zakończy zapalenie zniczy na grobach Westerplatczyków na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Ponadto 7 września o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbędzie się wykład z cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski. Losy Kieleckich Westerplatczyków przybliży Jakub Mularczyk.

Z inicjatywy ks. bp. Florczyka powstał Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” w skład którego weszli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama