Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 06:37
Reklama

Podczas akcji w Kielcach z badań skorzystało ponad 110 osób

Trwa kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”, której celem jest zmiana nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych. Kolejna akcja odbyła się w Kielcach 26 sierpnia. Jakie są wnioski z badań w Kielcach i jak wygląda stan zdrowia jego mieszkańców?

26 sierpnia w Kielcach, każda dorosła osoba mogła wykonać badania profilaktyczne, takie jak: EKG serca, pomiar ciśnienia, saturację krwi, analizę BMI, a także wypełnić kwestionariusz ankiety weryfikujący, czy jest się narażonym na choroby reumatyczne, z ukierunkowaniem na reumatoidalne zapalenie stawów. W mobilnym punkcie diagnostycznym dyżurował lekarz specjalista (reumatolog), który omawiał z pacjentami wyniki przeprowadzonych badań pod kątem diagnostyki chorób reumatycznych.

Podczas akcji w Kielcach personel kampanii społecznej „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” przebadał ponad 110 osób. Tak duże zainteresowanie świadczy o silnej potrzebie realizacji badań profilaktycznych, do których dostęp w czasie pandemii koronawirusa był utrudniony. Opracowane na podstawie przeprowadzonej akcji informacje wskazują, że poważnym problemem uczestników badań jest podwyższone BMI. Wyniki 64% osób badanych w Kielcach świadczą o nadwadze lub otyłości. Może to skutkować nie tylko chorobami układu krążenia, ale również w znaczący sposób wpłynąć na rozwój schorzeń reumatycznych. Problemem okazała się również kwestia reumatoidalnego zapalenia stawów. W Kielcach 47% osób kwalifikowało się do konsultacji z reumatologiem. Dzięki broszurze udostępnianej każdemu pacjentowi mieszkańcy mogli dowiedzieć się, na jakie towarzyszące im objawy powinni oni zwrócić uwagę i jakich schorzeń nie powinni ignorować ponieważ mogą one wskazywać na poważne choroby stawów. Według raportu opublikowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” szacuje się, że w Polsce w 2017 roku około 10 mln Polaków zmagało się z dolegliwościami kostno-stawowymi.

– Wnioski z badań przeprowadzonych w Kielcach wskazują na to, że Polacy zaniedbali regularne wizyty u lekarza specjalisty i wykonywanie badań profilaktycznych. Prawie co drugi badany wymagał konsultacji z lekarzem, omawiającym na miejscu wyniki badań. Jako reumatolog chciałbym szczególnie podkreślić, jak ważne są regularne badania. Problemy reumatologiczne należy skonsultować z lekarzem. Pamiętajmy, że są to schorzenia, które znacząco wpływają na jakość codziennego funkcjonowania dlatego warto im przeciwdziałać. Taka akcja bezpłatnych badań profilaktycznych jest niezwykle potrzebna Polakom, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, kiedy dostęp do lekarza jest utrudniony – komentuje prof. dr. hab. n. med. Piotr Wiland, kierownik.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama