Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 10:17
Reklama

Mobilny punk diagnostyczny stanie na Placu Literatów w Kielcach

Ruszyła kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” mająca na celu zmianę nawyków polskiego społeczeństwa i zachęcenie Polaków do wykonywania badań profilaktycznych.
Mobilny punk diagnostyczny stanie na Placu Literatów w Kielcach
Mobilny punk diagnostyczny stanie na Placu Literatów w Kielcach

Sierpień będzie poświęcony profilaktyce w zakresie reumatologii. Już 26 sierpnia na Placu Literatów w Kielcach będzie można wykonać, w mobilnym punkcie diagnostycznym, bezpłatne badania, m.in. EKG serca, saturację, pomiar ciśnienia krwi oraz sprawdzić czy jest się narażonym na choroby reumatologiczne. Mobilny punkt będzie czynny w godzinach 8:00-16:00.

Badanie opinii 1 pt. „Stan Zdrowia Polaków” przeprowadzone w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” wykazało, że profilaktyka zdrowia w pandemii nie jest dla Polaków priorytetem: co trzeci pytany nie wykonał w ciągu 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa respondentów przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Wniosek jest oczywisty – rzeczywistość pandemiczna nie sprzyja regularnym badaniom diagnostycznym i trosce o zdrowie. Co więcej, blisko połowa badanych, bo 49,1% zadeklarowała, że szuka porad zdrowotnych w Internecie.

- Niepokoi fakt, że bardzo duża grupa Polaków próbuje leczyć się w oparciu o porady pozyskane z Internetu jednocześnie rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Eksperci są zgodni, że ten trend należy koniecznie odwrócić. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu akcji bezpłatnych badań przesiewowych – komentuje Zofia Kurek-Maciejewicz, Head of Communications Zentiva Polska.

Według badania, przeprowadzonego na responsywnej grupie Polaków, aż 75,9% ankietowanych odczuwała w ostatnim czasie bóle stawów i kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest zachęcanie polskiego społeczeństwa do regularnych badań, ponieważ nieleczone choroby reumatologiczne niekiedy mogą stać się przyczyną częściowej lub całkowitej niepełnosprawności ruchowej.

- Choroby stawów oraz kręgosłupa pojawiają się coraz częściej wśród społeczeństwa. Ma to duży związek z nieodpowiednim odżywianiem, coraz częściej pojawiającą się nadwagą oraz mało aktywnym trybem życia. Szerzenie wiedzy na temat badań profilaktycznych, ale również samych chorób reumatycznych, w dzisiejszej rzeczywistości, powinno być priorytetem. Ważne, aby zwracać uwagę pacjentów nawet na najmniejsze dolegliwości związane ze stawami obwodowymi, szczególnie jeśli pojawiają się obrzęki tych stawów, ponieważ nieleczone choroby reumatyczne są przyczyną częstego wykluczenia społecznego oraz życia w bólu  – mówi prof. dr n. med. Piotr Wiland.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama