Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 14:24
Reklama

Nie wszyscy skorzystają z nowych tablic GUS

Emeryci składają do ZUS wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Tymczasem większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury. To informacja jaką do mediów wysłano z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach.

- Wpływają do nas na przykład wnioski o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od niepracujących emerytów z tzw. starego systemu, czy niepracujących osób, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia. Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe - mówi Monika Kiełczyńska
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. 

Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób, które spełnią warunki do ich uzyskania (wiek 60 lub 65 lat) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku. Mogą to być również osoby, które warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad spełniły już wcześniej, ale dopiero teraz w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wystąpią o jej ustalenie.

Kolejna grupa, to osoby mające już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po dniu, od którego przyznano im świadczenie i zgłaszają obecnie wniosek o tzw. doliczenie składek, zapisanych na ich koncie po dniu ustalenia prawa do emerytury.

- Gdy taka osoba złoży wniosek o doliczenie składek w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. wówczas przy obliczeniu kwoty dotyczącej tylko tej części doliczanej, zastosujemy średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic. Taki wniosek może być złożony raz w roku lub po ustaniu ubezpieczenia - tłumaczy Monika Kiełczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego. 

Aktualnie obowiązujące tablice trwania życia zastaną przeliczone również w przypadku osoby, której wprawdzie ustalono w poprzednich latach prawo do nowej emerytury ale wypłata świadczenia została zawieszona z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego wnioskodawca pracował przed dniem nabycia prawa do emerytury i która w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończy zatrudnienie.

Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie ustalenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia. Jeżeli więc wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., czyli w okresie obowiązywania aktualnych tablic trwania życie, kwotę emerytury ZUS obliczy z zastosowaniem tablic obowiązujących w dacie złożenia wniosku i porówna ją z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny wybierając wariant najkorzystniejszy dla wnioskodawcy.

Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia.

Więcej o możliwościach podwyższenia emerytury: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama