Placówka pozytywnie zakończyła proces weryfikacji przeprowadzony przez Radę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). Oznacza to w praktyce, że lecznica w Czerwonej Górze realizuje leczenie żywieniowe na najwyższym poziomie, zgodnie z wszelkimi standardami. Pacjenci, u których konieczna jest szczególna dbałość w tym zakresie, mają zapewnione bezpieczeństwo, odpowiednią opiekę i wysoki poziom hospitalizacji.
- Żywienie kliniczne jest istotnym elementem leczenia wielu schorzeń. Zastosowane odpowiednio wcześnie może poprawić efektywność prowadzonej terapii, zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent nie może przyjmować pokarmów drogą tradycyjną lub gdy zwykła dieta staje się dla niego niewystarczająca – tłumaczy Youssef Sleiman dyrektor szpitala w Czerwonej - Górze.
Jak dodaje, takie żywienie polega na podawaniu odpowiednich dawek substancji odżywczych (białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków, wody) oraz zmodyfikowanego jedzenia naturalnego (dietoterapii), płynnych diet przemysłowych doustnych lub dostarczanych do organizmu sztuczną drogą przez zgłębnik lub przetokę odżywczą.
W szczególnych sytuacjach, gdy żywienie przez przewód pokarmowy jest niewystarczające bądź niemożliwe, Zespół do spraw Leczenia Żywieniowego podejmuje decyzję o wdrożenie w przypadku danego pacjenta, częściowego bądź całkowitego żywienia pozajelitowego. Chory taki otrzymuje wówczas drogą dożylną przygotowane w Aptece Szpitalnej, specjalnie dla niego - zgodnie z indywidualnymi potrzebami - mieszanki składników odżywczych.
- Realizując indywidualny plan leczenia żywieniowego hospitalizowanych pacjentów dbamy o odpowiedni poziom odżywienia, zmniejszenie dolegliwości, związanych z chorobą, co bezpośrednio poprawia jakość życia chorych – podkreśla Youssef Sleiman.
Szpital w Czerwonej-Górze uzyskał certyfikat jako jeden z dwóch w województwie świętokrzyskim i jeden z dziewiętnastu podmiotów w kraju.
Napisz komentarz
Komentarze