Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 20:25
Reklama

Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc

W czwartek, 12 sierpnia br., już po raz 56. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Po przybyciu do stolicy województwa świętokrzyskiego uczestnicy pielgrzymki niepodległości zatrzymają się przed historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny u zbiegu ulic Krakowskiej i Gagarina, gdzie komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Dionizy Krawczyński złoży meldunek Janowi Józefowi Kasprzykowi, wieloletniemu komendantowi „Kadrówek”, obecnie honorowemu komendantowi Marszu.
Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc.
Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc.

Następnie maszerujący zatrzymają się przy pomniku Czynu Legionowego i pomniku Armii Krajowej, gdzie złożą wspólny wieniec.

Główne uroczystości kończące tegoroczny Marsz odbędą się na Placu Wolności w Kielcach. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych na czele z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, władze województwa i miasta Kielce. Podczas uroczystości Szef UdSKiOR uhonoruje zasłużone osoby medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” oraz wygłosi przemówienie. Uczestnicy „Kadrówki” otrzymają również odznaki i nagrody marszowe. Uroczystość zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

LVI (41. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończy się na placu przed Pałacem Biskupów Krakowskich – dawną kwaterą Józefa Piłsudskiego i jego sztabu w roku 1914 – gdzie po Apelu Pamięci nastąpi oficjalne rozwiązanie tegorocznego Marszu.

godz. 12:15 – Złożenie meldunku pod historyczną figurą Najświętszej Maryi Panny, u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Gagarina,
godz. 12:25 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Czynu Legionowego, pl. marszałka Józefa Piłsudskiego,
godz. 13:00 – Uroczystość zakończenia Marszu na pl. Wolności,
godz. 14:15 – Apel Pamięci przed Pałacem Biskupów Krakowskich, pl. Zamkowy 1.

O świcie 6 sierpnia 1914 roku, w celu wywołania w Królestwie antyrosyjskiego powstania, pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyła „budzić Polskę do zmartwychwstania” I Kompania Kadrowa. Składała się ona z członków Związku Strzeleckiego oraz Polskich Drużyn Strzeleckich, w których do wybuchu Wielkiej Wojny przeszkolono ponad 7 tys. osób.

Strzelcy Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego 6 sierpnia 1914 r. 12 sierpnia doszli do Kielc. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. Wydarzenie to miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę. 16 sierpnia powołano Legiony Polskie, które w znaczący sposób przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

W 1921 roku Komendant Krakowskiego Okręgu Związku Strzeleckiego (ZS) kpt. Wacław Denhoff-Czarnocki zaproponował, aby ósmą rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej – jednocześnie święto Związku (6 sierpnia) – uczcić szczególnie uroczyście. Pomysł marszu został zrealizowany po raz pierwszy w 1922 r. Z powojenną przerwą do 1981 r., tradycja Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej trwa do dziś.

 

źródło: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama