Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 19:24
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Choroba onkologiczna częścią naszego życia

„Masz raka” - to jedne ze słów, których najbardziej boimy się usłyszeć. Tymczasem - jak przekonują nie tylko lekarze, ale i chorzy - najważniejsze to oswoić myśl o chorobie. Choroby onkologiczne stref intymnych nie różnią się pod tym względem.

Rak stref intymnych, choć odsuwamy od siebie tę myśl, może dotknąć każdą kobietę. Tym bardziej, że przychodzi niepostrzeżenie, bo na początku rozwoju praktycznie nie daje objawów. Jedną z dolegliwości, które mogą zwiastować chorobę, są częste wzdęcia.
Chorobie towarzyszą też objawy ogólne, jak osłabienie i utrata masy ciała. Lekarze apelują: najważniejsze, by w porę zgłosić się na badania ginekologiczne.

Pamiętajmy, że rak jajnika to nie tylko problem kobiet, tym bardziej, że oczekują one wsparcia od mężczyzn. Na ten problem zwraca uwagę „Kampania Dla Niej. Możemy więcej”.  Choć świadomość w tym względzie wzrasta, niestety wciąż zdarzają się sytuację, kiedy terapeuta staje się substytutem rodziny. Rola terapeuty nie polega na wyleczeniu ciała, ale poprawie jakości życia.

Jedną z metod współczesnej psychologii jest EMDR. Nad tym sposobem leczenia ciągle jeszcze prowadzi się badania, ale zyskuje coraz więcej zwolenników. Polega na operowaniu środkami dźwiękowymi, dotykowymi i wzrokowymi, dzięki którym - jak mówią specjaliści - można się „odwrażliwić” i zredukować stres. Już w kwietniu w Kielcach odbędzie się konferencja pod hasłem „Pomóżmy lepiej żyć”, na której jedna z sesji będzie poświęcona właśnie tej metodzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama