Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 17:32
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

"Strategia Badań i Innowacyjności" szansą dla regionu

W lutym Zarząd Województwa zaakceptował i rekomendował radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego „Strategię Badań i Innowacyjności – jak pobudzić potencjał województwa na lata 2014 – 2020". Strategia ta jest uszczegółowieniem Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku w obszarze innowacyjności, z koncentracją działań na rzecz przedsiębiorców. "Do roku 2020 w województwie zapanuje kultura sprzyjająca innowacjom, przedsiębiorczości i konkurencyjności, która pomoże stworzyć nowe i trwałe miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz wesprze wzrost gospodarczy, który będzie szybszy niż średnia krajowa" - tak sformułowano główny cel strategii.

Założenia tego dokumentu przedstawił na konferencji prasowej m.in. członek zarządu województwa Jan Maćkowiak. Dokument wieńczy wieloletni dorobek analityczny oraz czas wytężonej pracy ludzi i środowisk zaangażowanych w innowacyjny rozwój regionu. Dokument był poddawany konsultacjom społecznym, a wspólnym sukcesem jest fakt, że cele i założenia strategii spotkały się z aprobatą przedsiębiorców i jednostek okołobudżetowych.

Działania administracji i finanse mają koncentrować się w nowej perspektywie Unii Europejskiej na obszarach gospodarczych o najwyższym wskaźniku efektywności. Wśród najważniejszych dziedzin wymienia się: zasobooszczędne budownictwo, sektor metalowo-odlewniczy, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze, turystykę zdrowotną i prozdrowotną, rozwój energetyczny

Główny cel strategii został sformułowany następująco: „Do roku 2020 w województwie zapanuje kultura sprzyjająca innowacjom, przedsiębiorczości i konkurencyjności, która pomoże stworzyć nowe i trwałe miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz wesprze wzrost gospodarczy, który będzie szybszy niż średnia krajowa”.

- Koncentracja środków strukturalnych na kilku branżach jest zgodna z podejściem do „inwestowania”, a nie absorpcji funduszy strukturalnych i umożliwi egzekwowanie konkretnych rezultatów. Wytypowane specjalizacje to tzw. „lokomotywy wzrostu” - sektory, bogato wyposażone w grupy różnorodnych dostawców i odbiorców, których siła oddziaływania jest w stanie przyciągać do siebie inne branże i wzmacniać je na rynku – mówili podczas konferencji przedstawiciele władz wojewódzkich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama