Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektor Gimnazjum Nr 2 Krystyny Błaszczyk.W rozmowie przed naszą kamerą mówiła ona o tym, ze szkoła co roku pamięta o rocznicy wybuchu stanu wojennego i chce, by uczniowie pamiętali i znali znaczenie tej jednej z ważniejszych dat w najnowszej historii Polski.
Oprócz uczniów i nauczycieli do Miejskiego Centrum Kultury przybyli m.in. prezydent Roman Wojcieszek, jego zastępca Grzegorz Małkus i Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Krzysztof Myszka.
Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny w, którym przypomniała historię wybuchu stanu wojennego, nie zabrakło archiwalnego filmu z wystąpieniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz piosenek związanych z tamtym okresem. Później wszyscy uczestnicy piątkowych uroczystości przenieśli się na taras Miejskiego Centrum Kultury, gdzie delegacje poszczególnych szkół zapaliły znicze jako ,,krzyż pamięci".
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 Służba Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska wkroczyły do mieszkań antykomunistycznych opozycjonistów. Tysiące ludzi zostało zatrzymanych, i skierowanych do ośrodków internowania. Resztę obywateli niedzielny poranek przywitał wojskiem i czołgami na ulicach. Władza wprowadziła stan wojenny. Od tamtych wydarzeń minęły trzy dekady, ale wciąż wywołują ogromne emocje.
Podczas, gdy generał Jaruzelski podtrzymuje tezę, że było to „mniejsze zło”, Instytut Pamięci Narodowej nie pozostawia wątpliwości, że żadnej groźby sowieckiej interwencji w 1981 roku nie było.
Napisz komentarz
Komentarze