Tak wygląda dzisiaj strona internetowa Sanktuarium Ostrobramskiego w Skarżysku. Możemy zaczerpnąć informacji o ważnych wydarzeniach w Ostrej Bramie, historii i budowy tego ważnego w Skarzysku obiektu. Wczoraj do późnego wieczora z tej strony nikt nie mógł jednak skorzystać. Po wpisaniu adresu www.ostrobramska.pl na ekranie komputera ukazywała się biała plansza na tke której pojawił się napis w języku angielskim: strona została zablokowana przez Grupę Kosowskich Wojowników. Jesteśmy hakerami z Albanii. Nic nas nie powstrzyma, tylko Allah. O sprawie poinformowaliśmy księdza Jerzego Karbownika. Późnym wieczorem informatycy rozwiązali ten problem i strona powróciła do swojej normalnej działalności (zobacz wideo).
Hakerzy blokują strony internetowe na całym świecie. Giełdowi gracze w Honkongu przez pół dnia nie mogli handlować akcjami siedmiu dużych spółek. I to wszystko podczas bardzo nerwowej i zmiennej sesji. Kiedyś hakerzy zaatakowali strony internetowe premiera Donalda Tuska. To tylko dwa przykłady.
W polskim kodeksie karnym znalazły się przepisy dotyczące tzw. cyberprzestępczości. Ochrona prawna przysługuje każdemu (zarówno administratorowi, jak i użytkownikowi systemu teleinformatycznego), jeśli dojdzie do zakłócenia działania tego systemu wskutek umyślnego ataku na ów system.
Zgodnie z kodeksem karnym kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Napisz komentarz
Komentarze