Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 października 2024 04:25
Reklama

"Konstytucja dla Nauki", zagrożeniem dla świętokrzyskich uczelni - twierdzi PO i Nowoczesna

Platforma Obywatelska i Nowoczesna obawiają się zmian w szkolnictwie wyższym. Reforma autorstwa wicepremiera Jarosława Gowina, może doprowadzić do marginalizacji uczelni regionalnych w tym Politechniki Świętokrzyskiej i UJK, który straci status uniwersytetu. Politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, apelują do posłów Prawa i Sprawiedliwości z regionu o wspólną walkę o prestiż uczelni.

Co kryje się za reformą szkolnictwa wyższego? Zdaniem resoru Jarosława Gowina ma ona wprowadzić poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu czy karierze naukowej.  Zdaniem działaczy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej reforma może mieć tragiczne skutki dla świętokrzyskich uczelni.

- Ustawa ta będzie likwidować UJK i PŚK – mówi Artur Gierada, poseł PO.

Politycy PO i Nowoczesnej na wspólnej  konferencji zaznaczyli, że  z 16 opinii przygotowanych dla Biura Analiz Sejmowych wynika, że wejście w życie nowych przepisów spowoduje, że UJK i dziesięć innych uczelni w kraju straci status uniwersytetu i stanie się akademiami.

- Ustawa w krótkim czasie doprowadzi do degradacji tych uczelni i do tego, że nie będzie tutaj możliwości robienia doktoratów, co spowoduje, że ambitni uczeni będą uciekać do większych ośrodków – dodał  Artur Gierada, poseł PO.

Związane jest to z kategoryzacją poszczególnych  wydziałów. Po zmianach UJK może zachować prawo do doktoryzowania i habilitowania tylko w jednej dyscyplinie, dziś w jedenastu.

- To wszystko może lec w gruzach, bo możemy stracić nie tylko nazwę, ale coś więcej - ośrodek naukowy to jest motor województwa świętokrzyskiego - mówi Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO.

PO i Nowoczesna apelują do posłów PiS z regionu świętokrzyskiego, aby nie dopuścili do tego, aby ustawa przygotowywana przez resort Jarosława Gowina weszła w życie.

- To nie tylko prestiż dla miasta, potencjał naukowy, ale także studenci, którzy w naturalny sposób stanowią rezerwę dla pracodawców - mówi Mateusz Żukowski, przewodniczący Nowoczesnej w regionie świętokrzyskim.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dementuje informacje dotyczące konieczności zmian nazw uczelni i utraty statusów uniwersytetów przez uczelnie regionalne po wejściu w życie "Konstytucji dla Nauki". Biuro prasowe resortu zapewnia też, że obecny projekt, który został przyjęty przez Radę Ministrów, różni się w szczegółach od wcześniejszych wersji. Prace w sejmie nad projektem ustawy rozpoczną się prawdopodobnie 8 maja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama