Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 02:34
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Dzieciom nie należy podawać grzybów. Trujący w ciągu kilku godzin "zabija" wątrobę

Zakończyła się operacja transplantacji wątroby 4-letniej dziewczynki, która w ubiegłym tygodniu trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka po zatruciu grzybami. - To była bardzo trudna operacja - poinformował szpital. Operacja trwała blisko 9 godzin. Zabieg stał się możliwy, ponieważ znaleziono dawcę. Wystarczyło jednak odrobinę zdrowego rozsądku i taka operacja nie byłaby konieczna.

- To była bardzo skomplikowana, bardzo trudna operacja i długa. Mimo tej złożoności operacji przebiegła ona - jak mówią lekarze - bez niespodziewanych i dodatkowych komplikacji - poinformowała rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka, Joanna Komolka.

Komolka dodała, że na obecną chwilę o rokowaniach co do zdrowia czterolatki mówić nie można. - Decydujące będą pierwsze doby, pierwsze dni - wyjaśniła.

W czwartek czterolatka w stanie ciężkim, z poważnym uszkodzeniem wątroby, trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze potwierdzili, że dziecko zatruło się grzybami. Gdyby nie przeszczep, dziecko by umarło. Lekarze apelują, aby nie podawać dzieciom grzybów w żadnej postaci. Nawet te, które nie są trujące są ciężko strawne i nie ma potrzeby ,by podawać je dzieciom. O zaistniałej sytuacji rozmawiamy z lekarzem pediatrą Krystyną Górnaś Salatą (zobacz video)

Najgroźniejszy jest muchomor sromotnikowy. Zawiera on 3 grupy toksyn - hamują w komórkach narządów wewnętrznych syntezę białek i powodują ich śmierć. Mają one szczególne powinowactwo do wątroby, choć uszkadzają też komórki innych narządów: cewek bliższych nerek, trzustki, jąder, mięśnia sercowego i mózgu. Część toksyn przepływa przez wątrobę, by powrócić tam poprzez krążenie jelitowo-wątrobowe.

W okresie kilku do kilkunastu godzin nie ma żadnych objawów zatrucia, ale w tym czasie trwa wchłanianie trucizn, których we krwi można nie stwierdzić już po 8 godzinach. Lekarz wie też, że objawy zatrucia u dzieci występują wcześniej. Przypadek czteroletniej dziewczynki nie jest odosobniony. Szczególnie głośna była sprawa Tomka z Podkarpacia. W 2010 roku sześcioletni wówczas chłopiec zatruł się muchomorem sromotnikowym.

Jego leczenie trwało niemal rok i w tym czasie dwukrotnie przeszczepiono mu wątrobę. W Polsce prawie 60 osób rocznie umiera z powodu zatrucia grzybami. Najgorsze jest to, że prawie 1/3 osób, które ulegają zatruciom grzybami to dzieci. - Tymczasem wiadomo, że dzieciom nie wolno dawać żadnych grzybów do jedzenia, bo ich po prostu nie są w stanie strawić – oburzają się lekarz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama