Nachodząca zima wymaga od właścicieli nieruchomości prac porządkowych zabezpieczających m.in. przed niskimi temperaturami. Te mają wpływ m.in. na urządzenia wodociągowe, które nieodpowiednio lub w ogóle niezabezpieczone, mogą ulec awarii. Warto nadmienić, że ten obowiązek leży po stronie właśnie właściciela lub zarządcy nieruchomości.
Do podstawowych czynności w zakresie ochrony urządzeń wodno-kanalizacyjnych przed skutkami działania niskich temperatur należy zabezpieczenie:
- pomieszczeń wodomierzowych przez naprawę ścian, wstawienie brakujących szyb, uszczelnienie drzwi i okien,
- wodomierzy poprzez ich ocieplenie materiałami izolacyjnymi (pianka, tkanina, styropian) w sposób umożliwiający dokonywanie odczytów i chroniących urządzenie pomiarowe przed zamrożeniem, studzienek poprzez usunięcie z nich wody,
- przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych przechodzących przez kondygnacje nieocieplone - odpowiednio zaizolować/ocieplić,
- przewodów wodociągowych instalacji ogrodowych, spustów ulicznych przez ich odwodnienie i zamknięcie zaworów,
- powierzchni w otoczeniu zdrojów czerpalnych, przed powstaniem oblodzenia.
W nieruchomościach, z których korzystamy okresowo, na przykład jedynie w lecie, warto zdemontować wodomierz na czas zimy wraz z zamknięciem dopływu wody.
Jeśli w odpowiednio wcześniej nie zadbamy o zabezpieczenie urządzeń wodociągowych przed mrozem, skutkiem może być nie tylko brak wody. Po likwidacji usterki często konieczna jest wymiana i wodomierza, i uszkodzonej instalacji, co generuje dodatkowe koszty, obciążające właściciela.
Co zrobić gdy dojdzie do awarii?
Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody i uszkodzenia wodomierza skutkującego utratą szczelności, należy zamknąć dopływ wody. Wyciek prosimy zgłosić do skarżyskich wodociągów pod bezpłatny całodobowy numer alarmowy 994. Wówczas MPWiK w Skarżysku dokona wymiany wodomierza. Jest to usługa odpłatna.
Napisz komentarz
Komentarze