Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 22:54
Reklama
Reklama

W Bodzentynie rozpoczęły się prace zabezpieczające ruiny dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich

To już ostatni moment na uratowanie zabytku - twierdzą władze gminy. Udało się pozyskać na ten cel ministerialne dofinansowanie w wysokości 120 tysięcy złotych, 60 tysięcy dołoży samorząd.  Prace renowacyjne potrwają do końca roku.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP

Reklama dotacje unijne dla firm

Kiedyś był siedzibą biskupów Krakowskich. Przez lata pałac w Bodzentynie popadał w ruinę, wreszcie ruszyły prace ratujące zabytek przed całkowitym zniszczeniem.

-  Chcemy ten teren zabezpieczyć poprzez wzmocnienie poprzez wzmocnienie murów, ścian i stropów. Teren zostanie ogrodzony, żeby nie był dewastowany, a przez to bezpieczny dla turystów i mieszkańców – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Prace renowacyjne potrwają do końca roku, udało się na nie pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 120 tysięcy złotych, 60 tysięcy dołoży gmina.  Gotycki zamek  pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. To tu Władysław Jagiełło zatrzymał się w drodze na pola Grunwaldu.

- Jest to jeden z najważniejszych zabytków w regionie świętokrzyskim. Zawsze powtarzam, że jest Święty Krzyż, a niżej jest właśnie Bodzentyn z Pałacem Biskupów Krakowskich, a właściwie z jego pozostałościami – mówi dr hab. Urszula Oettingen, prof. UJK, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego.

Ponad dwa lata temu gmina przejęła teren na własność, teraz planuje kolejne inwestycje, które mają przyciągnąć turystów.    

- Czekamy na rozstrzygnięcie projektu, który został złożony przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich, którego beneficjentem jest gmina Bodzentyn. Wartość  projektu związanego z naszym zabytkiem to około 8 milionów złotych - mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Chodzi o utworzenie szlaku „Śladami kultury benedyktyńskiej”.  Jednym z głównych jego punktów ma być centrum turystyczne z muzeum historii Bodzentyna i okolic.

- Tak sobie myślę, że jeśli ten obiekt zacznie żyć, jeżeli tutaj będą się działy różne imprezy, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawy, sympozja, to wtedy to będzie przyciągać ludzi, a to będzie z korzyścią dla miasta - mówi dr hab. Urszula Oettingen, prof. UJK, przewodnicząca Społecznej Rady Kultury, Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego.

Całkowity koszt projektu wynosi  20 mln zł, cztery gminy starają się  o dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. Być może na początku przyszłego roku będzie  wiadomo czy inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama