Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 20:24
Reklama

Kolejne wsparcie dla świętokrzyskich przedsiębiorców

Co najmniej 520 świętokrzyskich firm otrzyma wsparcie w ramach Bazy Usług Rozwojowych. Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach szacuję, że swoje kwalifikacje zawodowe podniesie i uzupełni ponad 4 tysiące pracowników. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na refundację usług rozwojowych sięgającą 80% kosztów

W województwie świętokrzyskim, tak jak i w całym kraju, poziom bezrobocia maleje. W maju wyniósł 9,5%. Spadek bezrobocia związany jest m.in. z rozpoczęciem prac sezonowych. Rosną wynagrodzenia, w regionie średnio zarabia się 3822 zł brutto.

- Na przestrzeni miesiąca liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 1900 osób. Natomiast patrząc od początku roku, to obecnie jest 12 tysięcy mniej osób w rejestrach Powiatowych Urzędów Pracy – wyjaśnia Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Zwiększa się liczba miejsc zatrudnienia, jednak Wojewódzki Urząd Pracy stawia także na poprawę jakości. W świętokrzyskiem wystartowała Baza Usług Rozwojowych z której skorzystać mogą regionalni przedsięborcy. Znajduje się w niej szeroki wachlarz kursów i specjalistycznych szkoleń zawodowych, a także m.in. studiów podyplomowych, usług doradczych i innych form wsparcia dla firm. O szczegółach opowiada Karol Kaczmarski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i transferu Technologii, które jest jednym z dwóch operatorów.

- Około 25 milionów złotych na obszar całego województwa, dwóch operatorów. Chodzi o szkolenia z Bazy Usług Rozwojowych. Przedsięborcy muszą do nas aplikować, my dajemy promesę – tłumaczy Karol Kaczmarski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i transferu Technologii.

Maksymalna wartość dofinansowania dla jednego przedsiębiorstwa wynosi 60 tysięcy złotych na cały okres projektu, wsparcie pojedynczej usługi rozwojowej dla jednego pracownika nie może przekroczyć kwoty 6 tysięcy złotych. W województwie świętokrzyskim dominują mikroprzedsiębiorstwa i małe podmioty, które mają najniższy potencjał szkoleniowy.

- Spośród 80% przedsiębiorców średnich z naszego województwa, którzy inwestują w rozwój swoich kadr, to 75% finansuje to ze środków własnych – informuję Karol Kaczmarski.

Obsługą firm zajmują się stacjonarne punkty obsługi przedsiębiorców. Tam można załatwić wszelkie formalności związane z korzystaniem z Bazy, włącznie z pomocą w wyborze usługi dopasowanej do potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama