Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 12:28
Reklama

W ŚCO podpowiadano jak rzucić palenie

Stop z paleniem. 31 maja przypada Dzień bez Papierosa, dlatego Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach zorganizowało bezpłatne badania profilaktyczne. Można było zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom dwutlenku węgla czy obliczyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. To wszystko pod okiem specjalistów

Rzuciła palenie żeby rozpocząć życie od nowa. Pani Danuta kilka lat temu podjęła decyzję o odstawieniu papierosów. Jak sama podkreśla, wpłynęło na to kilka czynników.

Nieświeży oddech, złe samopoczucie, po każdym papierosie musiałam myć zęby. Kosztowało to też sporo pieniędzy, więc podjęłam radykalną decyzję, że nie będę palić – opowiada Danuta Wilczyńska.

O tym, że palenie szkodzi przekonywać nie trzeba. W połączeniu z niezdrowym odżywianiem może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób.

- Nadciśnienie i cukrzyca, problemy z tarczycą czy otyłość i nadwaga, bo to też są choroby – mówi Aleksandra Wodzisławska, dietetyk.

Palenie jednak szkodzi nie tylko palaczom, ale także innym osobom z ich otoczenia.

- Kobieta, która jest w ciąży i pali, wydaje jej się, że rodzi zdrowe dziecko, a hipotrofia to taki stan, kiedy dziecko rodzi się mniejsze, drobniejsze a konsekwencję poniesie jako osoba dorosła – tłumaczy Jadwiga Zapała, specjalista ds. Promocji Zdrowia.

Pomocą w walce z nałogiem służą specjaliści, jednak wciąż zbyt mało osób korzysta z ich usług. Mimo, że takiego wsparcia udzielają bezpłatnie.

- Tak naprawdę nie ma jednego sposobu rzucenia palenia, każdy ma indywidualny sposób. My pomagamy w odnalezieniu motywacji – tłumaczy Anna Przenzak, Kierownik WOTUiW.

Badania pokazują, że w ostatnich latach liczba palaczy spadła o kilka procent. Tradycyjne papierosy coraz częściej zastępują te elektroniczne, które niekoniecznie są zdrowsze.

- Temat e-papierosów jest dyskusyjny. Cały czas są w trakcie badań i tak jak z tradycyjnym papierosem, cały czas dowiadujemy się o nowych powiązaniach między konkretnymi chorobami a paleniem papierosów. Z e-papierosem nie można powiedzieć, że to jest bezpieczne – wyjaśnia Jadwiga Zapała, specjalista ds. Promocji i Zdrowia.

Podczas Dnia bez Papierosa w Świętokrzyskim Centrum Onkologii pacjenci mogli bezpłatnie zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy i dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu czy obliczyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama