Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 października 2024 02:18
Reklama

Koniec sezonu grzewczego w Kielcach

15 maja zgodnie z wnioskami największych odbiorców ciepła, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplne w Kielcach, zakończyło sezon grzewczy 2016/2017. Była to najchłodniejsza od 5 lat zima.

Zarządy kieleckich spółdzielni mieszkaniowych, najwięksi zarządcy wspólnot oraz MZB wystąpiły do MPEC ze zleceniami zakończenia sezonu grzewczego. Oznacza to, że w ciągu doby miejska sieć ciepłownicza zostanie przełączona na pracę w trybie letnim - dostarczanie do największych osiedli ciepłej wody użytkowej.

- To drugie w tym miesiącu podejście do przełączenia pracy systemu ciepłowniczego na letni. Część naszych największych odbiorców już po długim weekendzie wnioskowała o wstrzymanie dostaw ciepła, ale ze względu na niskie temperatury, później otrzymaliśmy powtórne zlecenia grzania. Teraz długoterminowe prognozy wskazują na utrzymanie się wyższych temperatur – mówi Anna Niedzielska, rzecznik MPEC Spółka z o.o. w Kielcach.

Tegoroczny sezon grzewczy był chłodniejszy niż ostatnie kilka zim, które znacznie odbiegały od monitorowanych przez MPEC statystyk pogodowych z ponad 40 lat. Na początku miesiąca mieszkańcy niektórych osieli odczuli, że nawet w maju można marznąć z uwagi na zbyt wczesne wyłączeni ogrzewanie przez zarządy spółdzielni. W sumie mimo majowego grzania sezon był tylko o około tydzień dłuższy niż „statyczne”, które mają trwają zwykle od drugiej połowy września do początku maja i około 210-215 dni. Zawsze rozpoczynają się i kończą na wniosek odbiorców ciepła.

- Nasze węzły cieplne są zaopatrzone w automatykę pogodową, która wyłącza dopływ ciepła do mieszkań gdy temperatury zewnętrzne przekraczają 15 stopni Celsjusza. To pozwala na efektywną ekonomicznie pracę systemu w okresie przejściowym, np. wiosennym – dodaje Anna Niedzielska.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach dostarcza ciepło około 130 tys. mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego. Wśród odbiorców są m.in. 13 spółdzielni mieszkaniowych, cztery uczelnie wyższe, kilkadziesiąt szkół, przedszkoli i żłobków oraz budynki użyteczności publicznej takiej jak Szpital Miejski czy Filharmonia Świętokrzyska, a także Targi Kielce.

Źródło: MPEC Kielce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama