Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 14:20
Reklama

UJK rozpoczyna współpracę z Instytutem Mody z Pekinu

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczyna współpracę z Pekińskim Instytutem Technologii Mody. Takie porozumienie podpisał prezydent, Wojciech Lubawski. Co na tym zyskają Kielce? Przede wszystkim wsparcie i promocję dla początkujących projektantów, zarówno tych z Polski, jak i z Chin.

Ubiegłoroczna wizyta delegacji z Chin oraz udział chińskich projektantów w poprzedniej edycji festiwalu Off Fashion były pierwszym krokiem do podpisania porozumienia. Współpraca pomiędzy Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach a Pekińskim Instytutem Technologii Mody przyniesie wiele korzyści dla obu stron.

- Zarówno kielczanie będą mogli jechać do Pekinu i uczyć się tam, jak i Chińczycy przyjadą do Kielc. Ale to jest trochę szerszy projekt - powiedział Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Sam Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach wiele zyska na tej współpracy. Z wymiany skorzystają zarówno studenci, jak i kadra naukowa. Jak się okazuje, UJK już prężnie współpracuje z Chinami.

- Jeżeli chodzi o współpracę z Chinami, to obecnie trzech naszych studentów odbywa tam studia. Przygotowujemy się do kolejnej wymiany - dodał Jacek Semaniak, rektor UJK w Kielcach.

Chiny i Pekiński Instytut Technologii Mody posiadają nowoczesne i bardzo dobrze rozwinięte zaplecze technologiczne.

- Oni mają więcej pieniędzy na nowe technologie, które w modzie są wykorzystywane. Mają produkcję wysokiej jakości tkanin. Nie ma co mówić, są troszkę bogatsi od nas - powiedziała Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.

Podpisana współpraca to nie tylko porozumienie na papierze. Pierwsze efekty tej współpracy już można zauważyć.

- Podczas Off Fashion polski projektant dostał półroczne stypendium do Pekinu. Prawdopodobnie w październiku pokażemy polskich projektantów w Pekinie - dodała Magdalena Kusztal.

Jak zaznacza Magdalena Kusztal, polscy projektanci zdobędą dzięki temu ogromną wiedzę. Ale również i Chiny skorzystają na tej współpracy, bo z kolei nasi projektanci cechują się kreatywnością. A sam Instytut ma ambitne plany.

- Uczelnia ma na celu, by projektowanie faktycznie trafiało do produkcji, aby rozwijane były technologie produkcji - powiedziała Liao Qing, prorektor Pekińskiego Instytutu Mody.

Od piątku w Kielcach wizytowała delegacja z Chin, prorektor Pekińskiego Instytutu Technologii Mody wraz ze studentami oraz kadrą naukową. Samo porozumienie podpisali prorektor z Pekinu, Jacek Semaniak, rektor UJK oraz Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama