Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 02:35
Reklama

Flaga... nasz biało-czerwony symbol narodowy

Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Podniesienie flagi państwowej na maszt było głównym punktem obchodów Dnia Flagi, który obchodzimy w naszym kraju 2 maja. Na kieleckim rynku wręczono również odznaczenia państwowe, a także nagrody dla zwycięzców V Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych.

Dzień Polskiej Flagi ustanowiono w 2004 roku. Wybór dnia nie był przypadkowy. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Zdobycie hitlerowskich Niemiec było początkiem zakończenia działań wojennych w Europie.

- Przez wieki te barwy były szargane trudną, często bolesną historią. Wielokrotnie próbowano niszczyć naród polski, jednak biało-czerwone barwy zawsze nosiliśmy w sercu dając wieczne świadectwo umiłowania ojczyzny – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Data ta wyraźnie zaznaczyła się również za czasów PRL-u. Dzień po Święcie Pracy władze nakazywały usuwanie flagi państwowej, by nie upamiętniać zakazanego przez komunę Święta Konstytucji 3 Maja. Dziś flaga to jeden z najważniejszych symboli narodowych.


- Jeżeli chodzi o ceremoniał związany ze świętem flagi, to się go uczymy. Ciszę się, że tu w Kielcach jest coraz więcej ludzi w rynku i ten ceremoniał stworzył się sam - dodał Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc


Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym zwyczajem. Choć co roku przybywa osób manifestujących w ten sposób patriotyzm i więź z ojczyzną.

- Staram się co roku wywieszać flagę - powiedziała Zofia, mieszkanka Kielc.

- Tak, oczywiście wywieszam flagę. Jako patriota, jest to dla mnie najważniejszy symbol narodowy - dodał Robert, mieszkaniec Kielc

Oficjalnie za symbol narodowy flaga została uznana w 1919 roku. Składa się z dwóch równych poziomych pasów: białego i czerwonego. Biel pochodzi od orła białego, czyli godła Polski, z kolei czerwień od tła tarczy herbu. Dlaczego biel znajduje się u góry? Ponieważ ważniejszy jest kolor godła aniżeli tła.

2 maja obchodzony jest także dzień Polonii i Polaków za granicą ustanowiony w 2002 roku przez Senat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama