Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 20:38
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Uroczystości na Wykusie

Jak co roku na polanie Wykus, położonej w Puszczy Jodłowej, spotkali się m.in. policjanci, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich i samorządowych, żołnierze oraz harcerze. W ten sposób po raz kolejny uczczono życie i działalność majora Jana Piwnika „Ponurego”, który od 22 lat jest patronem Policji Świętokrzyskiej. W czasie uroczystości odznaczeni zostali policjanci, których rzetelna służba przyczyniła się do wzrostu poszanowania prawa i wzmocnienia autorytetu Policji.

Polana „Wykus”, położona w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej już po raz kolejny była świadkiem uroczystości poświęconych życiu i działalności majora Jana Piwnika „Ponurego”. W obchodach udział wzięli: członkowie Kapituły Odznaki im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego”, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji insp. Jarosław Szymczyk, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Rafał Batkowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. Insp. Paweł Dzierżak, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich oraz samorządowych regionu świętokrzyskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele mediów, przedstawiciele kościoła, kombatanci, studenci, żołnierze, harcerze oraz mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Wśród uczestników nie brakowało także policjantów Garnizonu Świętokrzyskiego, dla których "Ponury" - aspirant Policji Państwowej, od 1991 roku jest ich patronem.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością Zdzisław Rachtan „Halny”, który jest jednym z założycieli Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt”. Od lat podejmuje działania na rzecz pielęgnowania wartości patriotycznych. Jest inicjatorem i koordynatorem wielu przedsięwzięć realizowanych w celu rozwijania oraz kultywowania żywej tradycji działań wojennych, prowadzonych przez żołnierzy AK na terenie województwa świętokrzyskiego.

W tym roku Honorową Odznaką „Ponurego” odznaczono starszego sierżanta Dawida Stanika z Komisariatu Policji w Stąporkowie, który narażając się na ogromne niebezpieczeństwo wyniósł z płonącego budynku niepełnosprawnego mężczyznę. Gdyby nie jego poświęcenie i szybka reakcja, mężczyzna najprawdopodobniej by nie przeżył. Honorową odznaką został również odznaczony podinspektor Grzegorz Grzesiak z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie. To pierwsze w historii przyznanie przez Kapitułę nagrody policjantowi spoza garnizonu świętokrzyskiego. Jego kandydaturę zawnioskował Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji insp. Jarosław Szymczyk. Wyróżniony funkcjonariusz często wykonywał badania zlecone przez policjantów z Kielc, poświęcając swój czas wolny, nawet w porze nocnej. Wielokrotnie wyniki ekspertyz sporządzanych przez policjanta nie pozostawiały wątpliwości przy potwierdzaniu udziału konkretnych sprawców na miejscu zdarzenia.

Odznaka już od 19 lat jest przyznawana policjantom, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem, nieprzeciętną odwagą lub mądrością oraz dalekowzrocznością w kierowaniu działaniami Policji, aby w rezultacie nastąpiła poprawa stanu bezpieczeństwa. Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, Medalem „Pro Patria” odznaczono 6 osób, w tym Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jarosława Szymczyka.

Na zakończenie uroczystości, przy kapliczce – pomniku, złożone zostały kwiaty i zapalono znicze. Organizatorem uroczystości było Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury - Nurt” wspólnie z Obwodem Świętokrzyskim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Całość uświetniła policyjna orkiestra z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama