Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 14:58
Reklama

O historii polskiej prasy w Bibliotece Pedagogicznej w Skarżysku

Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Wybieram Bibliotekę” w ramach Tygodnia Bibliotek.

W sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji rozmawiano na temat historii polskiej prasy. Ciekawostki związane z ewolucją nie tylko prasy polskiej, ale druku w ogóle przybliżył widowni Mariusz Pasek w prelekcji pt. „Czy historia polskiej prasy to wstęp do Internetu?”. Drugi z prelegentów, Marcin Medyński, mówił zaś o prasie Skarżyska – Kamiennej do 1939 r.

- Jeśli stosowalibyśmy szerokie znaczenie słowa „prasa” wszystko zaczęło się dużo wcześniej. Wiecie od czego? Od szpiegów, których na przykład Persowie rozsyłali do państw, które zamierzali podbić, aby informowali o straszliwej potędze Kserksesa czy innego władcy. Na piśmie pierwsze rzeczy, które możemy nazwać gazetami, czyli skierowane nie do jednego, konkretnego odbiorcy, jak na przykład list, pojawiły się wedle Chińczyków około 200 lat p.n.e., wedle Europejczyków pojawiły się w czasach Cezara - wyjaśnia jeden z prelegentów, Mariusz Pasek.

W ramach konferencji uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się z autentycznymi wydaniami gazet pochodzących sprzed 1989 r. Czasopisma udostępnione na wystawie pochodzą głównie z czasów dwudziestolecia międzywojennego – w tym okresie prym wiodła prasa kulturalna. Wśród egzemplarzy znalazły się tytuły o różnej tematyce, m.in. Walka Młodych, Słowo Skarżyska, Oświata Dorosłych czy Przyjaciółka.

Podczas Tygodnia Bibliotek w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji odbyło się także zwiedzanie lokalu, praktyczne zajęcia z wyszukiwania informacji i spotkanie poświęcone Leopoldowi Staffowi.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama