Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 17:36
ZOBACZ:
Reklama

Straż Miejska na dobre zniknie ze Skarżyska

Długo dyskutowana i wzbudzająca emocje skarżyskich polityków likwidacja Straży Miejskiej jest już faktem. Na czwartkowej sesji Rady Miasta radni, niejednogłośnie, przyjęli uchwałę w tym temacie.  Likwidacja Straży Miejskiej stanowi jeden z punktów planu finansowego prezydenta Konrada Kröniga, mającego poprawić sytuację Skarżyska, będącego w czołówce najbardziej zadłużonych powiatów w Polsce.

Poseł Andrzej Bętkowski, od początku zdecydowanie krytykujący likwidację straży, podkreślający niejednokrotnie, że zmiana ta nie nastąpi szybko, a jej wprowadzenie pogorszy kondycję finansową miasta, po ostatniej sesji nie był usatysfakcjonowany wynikiem obrad.

- Osoba upoważniona przez pana prezydenta do utworzenia nowej komórki do zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa mnie osobiście nie przekonała, że ten wariant będzie lepszy - mówi poseł PiS, Andrzej Bętkowski. 

Skarżysko dołączyło do listy miast, które zrezygnowały ze Straży Miejskiej, przestanie ona funkcjonować do 30 września 2015 r. Jej dotychczasowe zadania przejąć ma Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

- Powstała koncepcja, żebyśmy z naszej Straży Miejskiej na początek przenieśli dwie osoby, włączając je do Biura Bezpieczeństwa. Będą się one zajmowały egzekwowaniem prawa miejscowego - podkreśla Robert Pajek, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Przypominamy, że prezydent Konrad Krönig jako argumenty uzasadniające tę decyzję podaje m.in. koszty związane z funkcjonowaniem Straży Miejskiej, prezydent opierał się także o krążące wśród mieszkańców nie zawsze pozytywne opinie na temat jej działalności. Oprócz utworzenia Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania, być może część środków przeznaczanych do tej pory na rzecz Straży Miejskiej zostanie ulokowana w Policji, prezydent podkreśla bowiem jej większe znaczenie w czuwaniu nad bezpieczeństwem miasta.

- Grzechem z mojej strony byłoby niezlikwidowanie Straży Miejskiej w sytuacji, w której podejmujemy trudne decyzje, np. o likwidacji szkół. Nie ukrywam, że duży wpływ na moją decyzję miała opinia mieszkańców miasta, którzy twierdzą, że Straż Miejska nie jest w naszym mieście potrzebna i negatywnie oceniają pracę Straży w naszym mieście - argumentuje prezydent Konrad Krönig.

Skarżysko nie jest pierwszym miastem, które zdecydowało się na usunięcie ze swoich struktur Straży Miejskiej. Wśród miejscowości, które ten krok mają już za sobą, wymienia się m.in. Łask, Grajewo, czy Stalową Wolę, znaczna ich część zaoszczędzonymi funduszami wsparła właśnie policję.

Temat Straży Miejskiej dotyczy mieszkańców wielu miast, do fanpage'a „Likwidacja Straży Miejskiej” na jednym z portali społecznościowych należy ponad 42 tys. użytkowników. Bez względu na argumenty za i przeciw, skutki decyzji o likwidacji Straży Miejskiej ocenić będzie można w perspektywie kilku miesięcy. Decyzja zapadła, teraz pozostaje czekać na efekty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama