Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 19:41
ZOBACZ:
Reklama

Tradycje wielkanocne

Pisanki, wieszanie śledzia oraz tradycyjnie Śmigus Dyngus. To tylko kilka świątecznych tradycji obecnych w naszych domach. Wiele z nich znanych jest od wieków.

Polskie święta nieodłącznie kojarzą się z wielkanocnymi palmami. W niedzielę palmową wspominamy wjazd Jezusa do Jerozolimy i jego powitanie przez mieszkańców. W naszym kraju wciąż organizowane są konkursy na najpiękniejszą, lub na największą palmę wielkanocną.

Inną, naszą rodzimą tradycją są pisanki. Jajka święcone w koszyczku symbolizują nowe życie. Ozdabia się je na różne sposoby: może być to za pomocą farb, skórek z cebuli, a w niektórych regionach wydrapuje się wzory na skorupce.

W naszych koszyczkach nierzadko znajdują się baranki, które mają znaczenie religijne. Symbolizują ofiarę, jaką za grzechy złożył Jezus. Wędlina i kiełbasa w koszyczkach ma oznaczać zakończenie postu. Podobne znaczenie ma, mało już dziś popularna, tradycja wieszania śledzia na drzewach.

Tradycją, bez której Wielkanocy sobie nie wyobrażają wszyscy, od dzieci po osoby starsze to Śmigus Dyngus. Dziś wodą polewają się wszyscy, ale dawniej najbardziej zagrożone były panny. Te, które się przy tym nie obrażały, miały największe szanse by w niedługim czasie znaleźć męża.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama