Od czasu budowy łącznika między ulicą Krakowską i Wojska Polskiego minęło już kilka miesięcy. Do tej pory nie miało ono żadnego imienia. W czwartek kieleccy radni zdecydowali, by nadać mu imię generała Antoniego Hedy-Szarego. Zadowolenia nie krył m.in. Jerzy Zawadzki, który przygotował specjalny album poświęcony generałowi.
- Gdy rozmawiałem z żołnierzami mówili, że żaden generał nigdy nie interesował się nimi samymi tak, jak Antoni Heda-Szary - mówił Zawadzki.
Działalność generała Antoniego Hedy-Szarego nie skończyła się na II wojnie światowej. Był on m.in. doradcą prymasa Stefana Wyszyńskiego.
- Odwiedzał wszystkie miejsca, gdzie rozgrywały się bitwy. W latach PRL uroczystości rocznicowe przemieniały się w duże demonstracje - tłumaczył autor albumu.
Gromkimi brawami decyzję radnych przyjęły obecne na sesji środowiska narodowe. Sprzeciwiali oni się nadaniu rondu imienia Tadeusza Mazowieckiego.
- Jestem bardzo szczęśliwy. To dobrze, że obok miejsca gdzie pod pomnikiem (Czwórki Legionowej przyp. red.) odbywają się uroczystości, będzie rondo prawdziwego patrioty - przekonywał Karol Michalski z organizacji Trzecia Droga.
Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta rajcowie przyjęli także uchwałę o nadaniu dwóm szkołom nowych patronów. Imię Marii Skłodowskiej-Curie nosić będzie Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół nr 27, zaś patronką Zespołu Szkół Spożywczych nr 2 została Danuta Siedzikówna, ps. Inka.
Napisz komentarz
Komentarze