Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 07:20

Jakie dokumenty są potrzebne do umowy o dostawę prądu do mieszkania?

Kończymy szkołę, dorastamy, idziemy do pracy, zarabiamy, a w końcu kupujemy własne mieszkanie. I po raz kolejny w życiu zadajemy sobie pytanie - dlaczego w szkole nie nauczyli nas, co trzeba zrobić, by podłączyć prąd do mieszkania?
  • 26.11.2024 09:21
  • Autor: Grupa tipmedia
Jakie dokumenty są potrzebne do umowy o dostawę prądu do mieszkania?

Na szczęście dziś łatwo o odpowiedź - znajdziesz ją w tym artykule.

Od kogo prąd do mieszkania?

Na początek warto zaznaczyć różnicę pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu. Dostawcy prądu są dobrze wszystkim znani: Tauron, PGE, Enea, Energa czy Eon. Pomiędzy te (i inne) firmy rozdzielona jest odpowiedzialność za infrastrukturę energetyczną na terenie kraju.

Każdy z tych podmiotów otrzymał obszar, którym zarządza - miasto, województwo lub region. Oznacza to, że mieszkając w określonym miejscu, zmuszeni jesteśmy do skorzystania ich usług. Ale spokojna głowa: to są jedynie dostawcy prądu.

Prąd zaś kupuje się od sprzedawców, którzy zajmują się wykorzystywaniem wspomnianej infrastruktury do dostarczania prądu do domów i firm. A sprzedawców prądu na rynku jest multum.

Oznacza to, że ceny są konkurencyjne, a Ty możesz zapoznać się z opiniami na ich temat i wybrać takiego, który spełni Twoje potrzeby i wymagania. Możliwe jest zawieranie rozdzielnych, jak i łącznych umów z dostawcą i dystrybutorem, dzięki czemu masz pewność, że nie przepłacasz.

Kiedy podłączyć prąd do mieszkania?

O podłączaniu prądu do mieszkania należy pomyśleć już na etapie jego odbierania. Warto wspomnieć, że zazwyczaj mieszkania w stanie deweloperskim nie mają podpiętego prądu. Dlatego upewnij się, czy mieszkanie posiada licznik energii elektrycznej - jeśli nie, uwzględnij to w protokole odbioru, sprawdź, jaki dostawca prądu działa na Twoim terenie zamieszkania i udaj się do niego umówić się na montaż.

Jeśli licznik jest już zamontowany, przepisz go na swoje dane. Tak samo zrób ze wszystkimi innymi licznikami, np. wody. Pamiętaj, by uwzględnić ich stan w protokole odbioru mieszkania - jeśli nie są “wyzerowane”, dotychczasowy koszt ich działania ponosi deweloper.

Jak podłączyć prąd do mieszkania?

Na początek należy udać się do dystrybutora prądu i złożyć wniosek. Wymagać on będzie danych osobowych, jak i związanych z mieszkaniem - gdzie dokładnie ma zostać doprowadzony prąd. Trzeba również przedstawić akt własności mieszkania i wskazać, na którą ofertę się zdecydowaliśmy.

W przypadku nowych budynków konieczne może być pokazanie oświadczenia o stanie technicznym instalacji elektrycznej, a także zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia. Jeśli mieszkanie jest odziedziczone, zabrać ze sobą trzeba dokument poświadczający prawo do dziedziczenia.

Niezbędne druki i formularze zazwyczaj można znaleźć na stronie internetowej dostawcy prądu. Zależnie od dostawcy wypełnić je można online lub osobiście w punkcie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostaw prądu do mieszkań, zajrzyj na stronę https://pewnylokal.pl/porady/dokumenty-do-umowy-o-dostawe-pradu-do-mieszkania-od-dewelopera. Zamieszczony tam artykuł powie Ci, na co uważać przy wyborze sprzedawcy energii elektrycznej do mieszkania, ile czeka się na podłączenie prądu i wiele, wiele więcej!

Artykuł sponsorowany