Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 01:17
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Powiat buski

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu buskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

W sobotę na drogach doszło do 47 wypadków, w których zginęło 5 osób
W sobotę na drogach doszło do 47 wypadków, w których zginęło 5 osób

Na drogach doszło w sobotę do 47 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 53 zostały ranne; za-trzymano 416 kierowców po alkoholu - poinformowała w niedzielę Policja.

03.07.2022 08:39
Konopie indyjskie metodą na utylizację starych opon? Nielegalna plantacja zlikwidowana
Konopie indyjskie metodą na utylizację starych opon? Nielegalna plantacja zlikwidowana

Buscy kryminalni wraz z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zlikwidowali nielegalną plantację konopi znajdującą się w kompleksie leśnym na terenie gminy Solec – Zdrój. W lesie policjanci znaleźli i zabezpieczyli 180 krzewów tej rośliny. Zatrzymali także 54 – latka podejrzewanego o uprawę nielegalnych roślin. Za uprawę konopi, z wyjątkiem konopi włóknistych ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności.

02.07.2022 08:57
Wiadomości Świętokrzyskie: Kłótnie i spory to dobre sposoby na absolutorium i wotum zaufania
Wiadomości Świętokrzyskie: Kłótnie i spory to dobre sposoby na absolutorium i wotum zaufania

 Nerwowe i gorące dyskusje towarzyszyły radnym podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Skarżysku. Radni zdecydowali o przyznaniu Zarządowi  wotum zaufania, a także absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021. Podczas debaty nad raportem o stanie powiatu nie zabrakło jednak mocnych słów i wzajemnych oskarżeń.Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej podsumowywał projekt „Standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym”. W ramach zadania, Caritas Diecezji Kieleckiej uruchomiła w Wiśniówce mieszkania chronione dla tych, którzy przeszli kryzys, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiejSenat prawie jednogłośnie przyjął z poprawkami ustawę o tzw. wakacjach kredytowych. Jak ma wyglądać ta pomoc dla kredytobiorców? Co z bankami, które spodziewają się poniesienia wielomiliardowych strat? Na te pytania na naszej antenie odpowiadał senator Krzysztof Słoń. Była także mowa o ustawie o dopłatach do węgla.W trakcie trwania ostatniej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego wywiązała się gorąca dyskusja, a głównym oponentem i krytykiem postawy zarządu powiatu skarżyskiego okazał się wójt gminy Łączna Romuald Kowaliński, W ocenie wójta Łącznej zarząd nie wywiązuje się w pełni z dbania o drogi powiatowe na terenie gminy Łączna Do całej sytuacji w rozmowie z naszą stacją odniosło się dwoje członków zarząd powiatu.Tempa prac przy budowie sali widowiskowej koneckiego Centrum Kultury, może pozazdrościć każdy inwestor. Gmach sali już jest zadaszony, a prace przeniosły się do wnętrza budynku. Do otwarcia obiektu, jakiego w Końskich jeszcze nie było, jest coraz bliżej.Temperatura w nagrzanym aucie może sięgać nawet 50 – 60 stopni. Pozostawienie dziecka czy zwierzęcia nawet na chwilę w takich warunkach może doprowadzić do tragedii. Jeśli zauważysz dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie nie wahaj się ani chwili – powiadom służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112.

02.07.2022 06:12
CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 60 proc. punktów z polskiego i 57 proc. z matematyki
CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 60 proc. punktów z polskiego i 57 proc. z matematyki

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 proc. – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

01.07.2022 08:34
Wiadomości Świętokrzyskie: miliony na efektywność energetyczną, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi? W Skarżysku inwestują w bezpieczeństwo pieszych
Wiadomości Świętokrzyskie: miliony na efektywność energetyczną, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi? W Skarżysku inwestują w bezpieczeństwo pieszych

Zapraszamy na Wiadomości Świętokrzyskie. Dziś w programie między innymi: Miliony na efektywność energetyczną i rozwój turystyki, Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi? W Skarżysku inwestują w bezpieczeństwo pieszych.

30.06.2022 16:11
Niedzielski: zakładamy, że w lipcu codziennie ok. 300 tys. osób będzie miało kontakt z COVID-19
Niedzielski: zakładamy, że w lipcu codziennie ok. 300 tys. osób będzie miało kontakt z COVID-19

Mamy dziś do czynienia ze zwyżką zachorowań na COVID-19, jednak bez potencjału przerodzenia się w fale. Zakładamy, że w lipcu codziennie 300 tys. osób będzie miało kontakt z COVID-19 – powiedział w czwartek PAP.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.

30.06.2022 10:58
Rusza nabór konkursowy. Unijne miliony dla przedsiębiorców
Rusza nabór konkursowy. Unijne miliony dla przedsiębiorców

Inwestowanie w infrastrukturę rozwojową oraz prowadzenie prac badawczych – takie projekty mogą starać się o dofinansowanie w ramach nowych, unijnych konkursów. Właśnie ruszyły nabory, które potrwają do 22 lipca.

30.06.2022 07:04
Wiadomości Świętokrzyskie: Czy Polska jest bezpieczna? Światowe Forum Miejskie. Sołtys Roku!
Wiadomości Świętokrzyskie: Czy Polska jest bezpieczna? Światowe Forum Miejskie. Sołtys Roku!

Przedstawiciele świata nauki rozmawiali na temat bezpieczeństwa Polski w perspektywie konfliktów w państwach sąsiednich. Do udziału w konferencji zaprosił Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach. Organizatorem wydarzenia była też Fundacja im. Stefana Artwińskiego.Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig uczestniczy w Światowym Forum Miejskim (World Urban Forum), które odbywa się w Katowicach. W trakcie tej międzynarodowej konferencji odbywa się szereg wydarzeń i spotkań poświęconych polityce oraz transformacji i rozwoju miast.Ewa Nowak sołtys sołectwa Modliszewice została wyróżniona tytułem „Sołtys Roku 2021” w gminie Końskie. Tytuł został przyznany po dwu letnim okresie pandemii, a wyróżniona odebrała kwiaty i upominki ufundowane przez gminę, za aktywność i działalność na rzecz społeczności lokalnej.Wybieramy najlepszą aktorkę, aktora i spektakl. Ruszył 30. Plebiscyt Publiczności "O Dziką Różę". W Teatrze im. Stefana Żeromskiego trwa przegląd premier sezonu 2021/2022. Widzowie cały czas mogą rezerwować bilety. Z okazji jubileuszowej edycji wydarzenia, instytucja przygotowała konkurs.Stowarzyszenie Aktywność i Integracja powstało w 2021 roku i skupia ludzi aktywnych, otwartych na potrzeby innych szczególnie starszych i niepełnosprawnych. W Centrum Kultury w Jędrzejowie podsumowano dwa działanie, w które stowarzyszenie było zaangażowane.Upał nie odpuszcza, żar leje się z nieba. Meteorolodzy nie przewidują załamania pogody i zapowiadają kolejne gorące dni. Synoptycy prognozują do końca tygodnia temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza. Kapelusz na głowie, butelka wody i okulary przeciwsłoneczne - na pewno się przydadzą.

29.06.2022 15:30
Rzecznik IMGW tropikalne noce przyprawią nas o ból głowy
Rzecznik IMGW: tropikalne noce przyprawią nas o ból głowy

Tropikalne noce mogą przyprawić nas o bóle głowy i stawów, a upały w ciągu dnia jeszcze pogorszą nasze samopoczucie – ostrzega meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.Tropiki kojarzą się nam z ciepłymi nicami, egzotyką, lekką taneczną muzyką, drinkiem wypitym w barze na plaży. Jednak z tropikalnych nocy, które nas czekają, zostaje tylko wysoka temperatura i nazwa.Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że jeżeli w Europie Środkowej temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni, to już mówi się o tropikalnych nocach."Biometeorolodzy zwracają uwagę, że tropikalne noce niosą obciążenia dla naszego organizmu. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć, się zregenerować" - dodaje.Zgodnie z prognozami IMGW tropikalnej nocy doświadczą już ze środy na czwartek mieszkańcy Warszawy, tu temperatura osiągnie 20 st. C. "Jeszcze cieplej będzie w Kozienicach. Tam spodziewamy się 22 st. Przewidujemy, że podobne temperatury będą na całym południu. W Katowicach i Rzeszowie termometry również pokażą 22 stopnie" – mówi Walijewski.Te noce będą bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ nie pozwolą się dobrze zregenerować. A niestety w czwartek i piątek czekają nas wysokie temperatury w ciągu dnia. "Wówczas nasz organizm może nam pokazać, że już nie daje rady, będziemy rozdrażnieni, będą nam dokuczały bóle głowy, bóle stawów, w pracy nie będziemy mogli się skupić" - wyjaśnia.A w piątek na wschodzie będzie wręcz upalnie. Ale jeszcze w czwartek na południowym wschodzie kraju padną czerwcowe rekordy ciepła. Naprawdę gorąco będzie Zamościu, Rzeszowie i Lublinie.Taka sytuacja będzie do soboty, bo dopiero na początku weekendu sytuacja się uspokoi. Upały zelżą i tropikalne noce nas opuszczą. (PAP)

29.06.2022 14:48
W Wiadomościach Świętokrzyskich o ważnym kroku dla rozwoju przedsiębiorstw, strażakach ze wsparciem na zakup wozów i powrót do świętowania w Skarżysku
W Wiadomościach Świętokrzyskich o ważnym kroku dla rozwoju przedsiębiorstw, strażakach ze wsparciem na zakup wozów i powrót do świętowania w Skarżysku

Dziś w Wiadomościach Świętokrzyskich: ważny krok dla rozwoju regionalnych przedsiębiorstw, strażacy ochotnicy zakupią nowe wozy bojowe, wrócimy też do świętowania w Skarżysku.

28.06.2022 15:32
Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii
Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.Prezes PGE i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Wojciech Dąbrowski powiedział PAP, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna i wojna w Ukrainie mają wpływ na sytuację na rynku ciepła i energii elektrycznej w Polsce.„Nie oszukujmy się, ta zima będzie bardzo trudna. Apelujemy do naszych klientów, abyśmy przede oszczędzali energię, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie” – powiedział.Stwierdził, że wojna w Ukrainie spowodowała wzrost cen paliw, co przełoży się na ceny końcowe. „Rząd podjął wiele inicjatyw mających na celu zniwelowanie odczucia bezpośredniego dla klienta końcowego” – wskazał. Jako przykłady działań rządu wymienił: obniżenie VAT i akcyzy na paliwa i energię elektryczną. „Zakładam, że pewnie jeszcze takie działania będą podejmowane w razie potrzeby jesienią i na początku przyszłego roku” – powiedział.Prezes PGE ocenia, że za około dwa lata sytuacja się ustabilizuje.Zauważył, że Polska i świat znalazły się w trudnej sytuacji kryzysu energetycznego, z którym nie mieliśmy do czynienia od co najmniej 40 lat.Polska elektroenergetyka i ciepłownictwo - stwierdził Dąbrowski - chcą się dekarbonizować i transformować, ale apelujemy do polityków UE o uwzględnienie polskiej specyfiki i możliwości. Jako przykład polskiej specyfiki wskazał ciepło systemowe, które należy do najbardziej rozbudowanych w Europie.„Nigdzie nie ma tak rozbudowanego systemu ciepłowniczego jak w Polsce. Dlatego mu apelujemy do UE, aby uwzględniła polską specyfikę i te cele, które są coraz bardziej zaostrzane, cele klimatyczne, redukcyjne, z którymi wiąże się zmiana technologii, a za nią ogromne środki na modernizację naszych systemów ciepłowniczych. W konsekwencji to będzie powodowało wzrost cen energii i ciepła” – wyjaśnił Dąbrowski.„Jako polskie przedsiębiorstwa stoimy na stanowisku, że tempo zmian musi być dostosowane do naszych możliwości, do możliwości naszego kraju” – podkreślił.Zdaniem Dąbrowskiego, największymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką, a szczególnie ciepłownictwem są dynamicznie zmieniające się otoczenie regulacyjne wymuszone przez politykę klimatyczną UE i kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie.„Dzisiaj priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne, suwerenność energetyczna. Tym powinniśmy się kierować i tym powinni się także kierować politycy UE, którzy w ramach solidarności europejskiej powinni uwzględniać specyfikę poszczególnych krajów” – wyjaśnił prezes PGE.Zapewnił, że Polska jest bezpieczna energetycznie. „Jeśli chodzi o energię elektryczną jesteśmy połączeni z systemem europejskim. Ciepło jest lokalne, więc nie widzimy żadnych zagrożeń, chyba że dojdzie do sytuacji nadzwyczajnych, których w Polsce byśmy sobie nie życzyli” – dodał.Przypomniał, że Rosja doprowadziła do ograniczenia dostaw gazu do Europy, a Polska zrezygnowała z importu węgla z kierunku wschodniego. „Szczególnie na wschodnich terenach Polski ma to duże znaczenie, bowiem historycznie wiele elektrociepłowni korzystało w jakiejś mierze z węgla z kierunku wschodniego. Granica została zamknięta, więc musimy szybko zmienić kierunki dostaw dla ciepłowni” - przyznał.Zapowiedział wsparcie ze strony PGE dla ciepłowni na wschodzie Polski. „Zaoferowaliśmy, że pomożemy zaimportować paliwo, jeśli w Polsce go zabraknie” – dodał Dąbrowski.Zdaniem prezesa PGE, sytuacja jest niekomfortowa, ale nie mamy wyboru. „Nie możemy finansować wojny Rosji i tragedii, masakry, którą realizuje Putin na terenie Ukrainy” – powiedział.III Kongres Kogeneracji zorganizowano w Kazimierzu Dolnym w dniach 27-29 czerwca. Podczas wydarzenia naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i członkowie innych organizacji branżowych debatują na temat m.in. unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, nowoczesnych technologii w kogeneracji i transformacji energetycznej.Organizatorem kongresu jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, które skupia wszystkich producentów ciepła w Polsce, spółki skarbu państwa i producentów zagranicznych. (PAP)

28.06.2022 10:03
Kolejny sukces świętokrzyskich strażaków- srebrny medal XXVIII Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym
Kolejny sukces świętokrzyskich strażaków- srebrny medal XXVIII Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym

23-24 czerwca 2022 roku odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym na terenie stadionu sportowego Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W zawodach rywalizowało 16 reprezentacji komend wojewódzkich PSP oraz czterech szkół pożarniczych w czterech konkurencjach: pożarniczy tor przeszkód, wspinanie przy użyciu drabiny hakowej, sztafeta pożarnicza 4x100 m z przeszkodami oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe. Strażacy z województwa świętokrzyskiego po dwóch dniach sportowej rywalizacji uplasowali się ostatecznie na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej tych mistrzostw. Dodatkowo wywalczyli 2 złote medale drużynowo w konkurencjach pożarniczy tor przeszkód oraz wspinanie przy użyciu drabiny hakowej. To kolejny już duży sukces strażaków województwa świętokrzyskiego. Srebrny medal w klasyfikacji generalnej stanowi nie tylko powód do dumy ale również daje obraz sukcesu organizacyjnego strażaków województwa świętokrzyskiego, który nie byłby możliwy do osiągnięcia bez osobistego wkładu i zaangażowania funkcjonariusza  Komendy Powiatowej PSP w Jędrzejowie kpt. Karola Błaszczyka, który reprezentował barwy województwa w tegorocznych mistrzostwach. Źródło: PSP w Jędrzejowie, Tomasz Szymański, Agnieszka Michalska [gallery ID=1513]

28.06.2022 07:29
Reklama