Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 12:52
Reklama

Powiat buski

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu buskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

IMGW ostrzega: upał na północnym zachodnie, burze na Lubelszczyźnie
IMGW ostrzega: upał na północnym zachodzie, burze na Lubelszczyźnie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami dla północno-zachodniej Polski. Natomiast w części województwa lubelskiego prognozowane są burze, w trakcie których może spaść grad.Alerty przed upałami IMGW wydał dla województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, oraz północnych rejonów województw: lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Na tym terenie prognozowana jest temperatura maksymalna w dzień od 30 do 32 stopni Celsjusza, a w nocy minimalna od 14 do 17 stopni. "Prawdopodobnie ostrzeżenie będzie kontynuowane z wyższym stopniem" - ostrzega IMGW.Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godziny 20.IMGW ostrzega też przed burzami z gradem. Alerty 1 stopnia wydano dla części województwa lubelskiego. Synoptycy prognozują wystąpienia tam opadów deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywów wiatru do 65 km/h. Miejscami może spaść grad. Ostrzeżenie obowiązuje w piątek do godziny 22.W piątek w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na krańcach wschodnich duże. W południowo-wschodniej połowie przelotne opady deszczu, a lokalnie także burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna na północy kraju od 27 do 31 st. C, w strefie nadmorskiej i na pozostałym obszarze od 21 do 26 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h. (PAP)

12.08.2022 09:20
Wiceminister MZ: prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu
Wiceminister MZ: prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu

Zgodnie z danymi, które otrzymujemy, prognozujemy, że kolejnej fali możemy spodziewać się w listopadzie, a nawet w grudniu - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że nikt, kto przez całą pandemię prowadził badania, obecnie nie może powiedzieć, że tak faktycznie będzie.

12.08.2022 07:42
Uwaga na akcję „Prędkość”
Uwaga na akcję „Prędkość”

Dzisiaj, 12 sierpnia br., Policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Działania mają charakter międzynarodowy i są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.

12.08.2022 07:14
Wiadomości Świętokrzyskie: Chcą zarabiać więcej, drogi do parku handlowego i dziewczyna, która cudownie śpiewa

Protest egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach trwa nadal. Czternastu egzaminatorów przebywa na zwolnieniach lekarskich, a kilku jest na planowanych urlopach. Ciężka sytuacja odbija się na terminach egzaminów. Dyrekcja WORD Kielce nie jest wstanie zapewnić czy planowane egzaminy odbędą się w wyznaczonym czasie.  W miejscowości Słupia w powiecie jędrzejowskim zakończyło się poszukiwanie młodego 39 letniego mężczyzny. Przewidywania rodziny potwierdziły się. W środę mężczyzna został odnaleziony. Niestety nie żyje. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do śmierci 39 latka nikt się nie przyczynił. Oto jak to zdarzenie relacjonuje Paweł Mara rzecznik KPP w Jędrzejowie.  Od listopada zeszłego roku trwa budowa parku handlowego sieci Vendo Park w Skarżysku By łatwiej dojechać do nowych sklepów gmina zdecydowała z kolei o budowie ronda i nowej drogi dojazdowej. Prace przy obu inwestycjach są na ukończeniu.  Działoszyce są kolejnym miastem w naszym regionie, które otrzymało unijne wsparcie na zadania związane z rewitalizacją. W ramach prac zaplanowano m.in. przebudowę szkoły na potrzeby Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, modernizację ul. Stawisko, czy zagospodarowanie parku w centrum.Artystka o wyjątkowym głosie i pięknym sercu. Jej płyta opowiada o byciu zarówno silną, jak i wrażliwą kobietą. Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej usłyszymy utwory z autorskiego albumu kieleckiej wokalistki Katarzyny Lisowskiej, zatytułowanej „Linia Życia”.

11.08.2022 18:13
Protestują, bo chcą zarabiać więcej
Protestują, bo chcą zarabiać więcej

Protest egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach trwa nadal. Czternastu egzaminatorów przebywa na zwolnieniach lekarskich, a kilku jest na planowanych urlopach. Ciężka sytuacja odbija się na terminach egzaminów. Dyrekcja WORD Kielce nie jest wstanie zapewnić czy planowane egzaminy odbędą się w wyznaczonym czasie.  O ogólnopolskiej akcji protestacyjnej dowiedzieliśmy się kilka dni temu. Kolejne Wojewódzkie Ośrodki Ruchu dołączały do protestu. Nie dziwi więc fakt, że w Kielcach i Ostrowcu egzaminatorzy solidaryzują się ze swoimi koleżankami i kolegami w całym Kraju. Jak całą akcję protestacyjną komentuje Agnieszka Kuś dyrektor WORD w Kielcach?To nie wszystko. Zaistniała sytuacja i protest zdaniem Agnieszki Kuś odbywają się poza dyrektorami WORD ów . Egzaminatorzy w województwie świętokrzyskim zarabiają różnie od 4 do 7 tysięcy. Walczą o podwyżki. Skąd się bierze rozbieżność? W roku 2007 egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kategorii B kosztowało 170 złotych. Dzisiaj kosztuje tyle samo. Kurs prawa jazdy kategorii B w 2007 roku kosztował około 1000 złotych dzisiaj prawie trzy razy więcej.

11.08.2022 13:30
Pijana nastolatka za kierownicą. Nietrzeźwa była tęż 17-letnia pasażerka auta
Pijana nastolatka za kierownicą. Nietrzeźwa była też 17-letnia pasażerka auta

Przed sądem rodzinnym odpowie 16-latka, która kierując osobowego forda, doprowadziła do zdarzenia drogowego. Jak się okazało, nastolatka była pijana. Nietrzeźwa była również 17-letnia pasażerka auta.

11.08.2022 08:43
Od początku wakacji utonęło 129 osób; w tym samym okresie rok temu - 97
Od początku wakacji utonęło 129 osób; w tym samym okresie rok temu - 97

Od początku wakacji strażacy interweniowali ponad 1,7 tys. razy na akwenach. Odnotowano 129 utonięć oraz 67 osób rannych - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Rok temu strażacy interweniowali 990 razy, odnotowano 97 utonięć i 53 osoby ranne - dodał.Według danych przekazanych przez rzecznika komendanta głównego PSP od 25 czerwca 2022 r. strażacy i policjanci wykonali 921 wspólnych patroli na akwenach. "Najwięcej na terenie województw: mazowieckiego (176), wielkopolskiego (141), podlaskiego (89) i pomorskiego (63)" - wyliczył bryg. Karol Kierzkowski."Od początku wakacji strażacy interweniowali 1 712 razy na akwenach. Podczas interwencji odnotowaliśmy 129 utonięć oraz 67 osób rannych. W analogicznym czasie 2021 roku strażacy interweniowali 990 razy odnotowano 97 utonięć oraz 53 osoby ranne" - zaznaczył rzecznik.Dodał, że w całym kraju funkcjonują obecnie 172 obozy pod namiotami, w których wypoczywa 11 167 dzieci i młodzieży. "Najwięcej obozów jest w woj. zachodniopomorskim (28), pomorskim (26), śląskim (22) oraz warmińsko-mazurskim (23)" - podał. Wskazał, że od początku wakacji zorganizowano 804 obozy harcerskie, w których wypoczywało 49 861 dzieci i młodzieży.Brygadier poinformował PAP, że do 8 sierpnia strażacy odnotowali 5 474 pożarów lasów, z czego w sierpniu 178, w lipcu 740, w czerwcu 866 oraz w maju 1637. "W tym samym czasie w 2021 roku odnotowano 2293 pożary w lasach. W całym 2021 roku odnotowano 2938 pożarów w lasach" - przypomniał."Do 8 sierpnia miało miejsce 2559 pożarów upraw. W tym 1 072 w lipcu oraz 657 w sierpniu. W analogicznym czasie 2021 roku miało miejsce 1657 pożarów upraw (lipiec 993, sierpień 286) odnotowano siedem osób rannych" - dodał rzecznik PSP. (PAP)

10.08.2022 06:00
Wiadomości Świętokrzyskie: Uwaga kierowcy, pokaz ukraińskiej siły i fani foto

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Skarżysku  informuje, że w związku z przebudową przejazdu kolejowego w ciągu ul. 1- go Maja przez PKP PLK oraz modernizacją ulic Łyżwy i 1- go Maja wraz z budową ronda na skrzyżowaniu tych dróg w Skarżysku wystąpią utrudnienia dla ruchu pojazdów.Cały czas trwają prace nad realizacja zeszłorocznych projektów z Budżetu Obywatelskiego, które w drodze głosowania znalazły uznanie w oczach mieszkańców gminy Końskie. Jednocześnie trzeba przypomnieć o głosowaniu nad tegorocznym BO, który w Końskich ruszy we wrześniu, a który będzie miał większą pulę na realizację zwycięskich pomysłów.Skarżysko w budowie. Ulica Małowicza zostanie przebudowana. Plac budowy już został przekazany wykonawcy, a efekty będą widoczne za pół roku.O budowie boiska przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Jędrzejowie już informowaliśmy na naszej antenie. Podobne boisko powstaje także przy Szkole Podstawowej w Potoku Wielkim. Plac budowy tętni życiem, a nowoczesne, wielofunkcyjne boisko ma być oddane do użytku uczniom wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.Profesjonaliści, jak i amatorzy, a także osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze sztuką fotografowania przyjadą w ten weekend do Kielc. W naszym mieście odbędzie się zlot pasjonatów fotografii. Swój udział zgłosiło kilkadziesiąt osób z Polski i zagranicy. Są jeszcze wolne miejsca.Trwają gorące przygotowania do 7. Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych. Mistrzostwa odbędą się we wrześniu w Kielcach. Pokaz widowiskowych walk zaprezentowali na kieleckim Rynku karatecy z Kadry Narodowej Ukrainy. Podczas mistrzostw w Kielcach w Hali Legionów zaprezentują się najlepsi zawodnicy z 40 krajów.

09.08.2022 17:57
W pierwszym miesiącu wakacji fotoradary zarejestrowały 113,5 tys. wykroczeń
W pierwszym miesiącu wakacji fotoradary zarejestrowały 113,5 tys. wykroczeń

W pierwszym miesiącu wakacji urządzenia pracujące w systemie CANARD zarejestrowały 113,5 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości - poinformował Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej, 2,7 tys. przekroczeń, zarejestrował odcinkowy pomiar prędkości w Lubinie.Według informacji przekazanych przez GITD w pierwszym miesiącu wakacji system CANARD zarejestrował 113,5 tys. wykroczeń. "Natomiast w tym samym okresie ubiegłorocznych wakacji zarejestrowano 166,8 tys. naruszeń. Nieznacznie zmieniła się liczba wykroczeń zarejestrowanych przez system kontroli wjazdu pojazdów na czerwonym świetle. Odnotowaliśmy spadek o niecałe 4 proc. (2021- 4,9 tys., 2022 – 4,7 tys.)" - podkreślił Wojciech Król."Zaobserwowaliśmy natomiast znaczący spadek liczby naruszeń przekroczenia dopuszczalnej prędkości. W porównaniu do pierwszego miesiąca ubiegłych wakacji, kiedy naruszeń zarejestrowano 161,9 tys., w 2022 roku było ich 108,8 tys. Spadek wykroczeń sięga 33 proc." - podkreślił.Prawie 57 procent lipcowych przekroczeń dotyczy prędkości 11-20 km/h. "Największe to wykroczenie zarejestrowane 1 lipca w Wojszycach w pow. kutnowskim. Kierujący renault przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał 161 km/h - przekroczenie o 111 km/h. Natomiast 30 lipca w miejscowości Janówek w pow. grójeckim, kierujący volkswagenem przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał 156 km/h - przekroczenie o 106 km/h. Oba wykroczenia popełniono w obszarze zabudowanym" - podał.Wojciech Król z GITD wskazał urządzenia, które zarejestrowały najwięcej naruszeń. Są to: fotoradar w Rudzie Śląskiej przy al. Powstań Śląskich - 2,2 tys., odcinkowy pomiar prędkości w Lubinie – 2,7 tys. naruszeń, urządzenie RedLigh w Mrokowie - 770 naruszeń. (PAP)

09.08.2022 06:57
Wiadomości Świętokrzyskie: ranking najbogatszych samorządów, tragiczny wypadek na drodze, kolarski weekend z M Ligą
Wiadomości Świętokrzyskie: ranking najbogatszych samorządów, tragiczny wypadek na drodze, kolarski weekend z M Ligą

Wiadomości Świętokrzyskie: Ranking najbogatszych samorządów 2021 roku, młody mężczyzna zginął w wypadku pod Końskimi, będzie też o rowerzystach, którzy zwiedzali atrakcyjne okolice gminy Zagnańsk.

08.08.2022 15:00
Polepsza się infrastruktura sportowa. Uwaga kierowcy! Koncerty i inne atrakcje - Wiadomości Świętokrzyskie
Polepsza się infrastruktura sportowa. Uwaga kierowcy! Koncerty i inne atrakcje - Wiadomości Świętokrzyskie

Dziś w Wiadomościach Świętokrzyskich: Polepsza się infrastruktura sportowa przy jędrzjowskich szkołach. Uwaga kierowcy! Utrudnienia na Ślichowicach, zaprezentujemy też program Dni Końskich.

05.08.2022 15:30
Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia
Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia

Deszczówka jest niezdatna do spożycia już na całym globie; nawet na obszarach tak mało dotkniętych działalnością człowieka jak Antarktyda czy Wyżyna Tybetańska - podaje pismo „Environmental Science & Technology”.Przyczyną szkodliwości pochodzącej z opadów wody jest zawartość w niej związków PFAS, czyli substancji per- i polifluoroalkilowych. Są to niebezpieczne dla zdrowia chemikalia wytwarzane przez człowieka, które łatwo rozprzestrzeniają się w atmosferze. Można je znaleźć w wodzie deszczowej i śniegu nawet w najbardziej odległych zakątkach Ziemi.W ciągu ostatnich 20 lat wytyczne odnośnie zawartości PFAS w wodzie pitnej, wodach powierzchniowych i glebie drastycznie spadły ze względu na nowe dowody naukowe dotyczące ich toksyczność. Efektem jest to, że aktualnie obserwowane stężenia PFAS w różnych typach wód wyraźnie przekraczają dopuszczalne poziomy.Najnowszy artykuł naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego i ETH Zurich opublikowany w „Environmental Science & Technology” (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.2c02765) sugeruje, że kolejna granica zanieczyszczenia środowiska została przekroczona.„W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił zdumiewający spadek wartości norm dla PFAS w wodzie pitnej. Na przykład wytyczne dotyczące jednej, bardzo dobrze poznanej substancji z rodziny PFAS, a mianowicie rakotwórczego kwasu perfluorooktanowego (PFOA), spadły w USA 37,5 mln razy!” - mówi prof. Ian Cousins z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Sztokholmskiego, główny autor badania.„W oparciu o te najnowsze wytyczne, woda deszczowa powinna być dosłownie wszędzie uznana za niebezpieczną do picia. I chociaż w świecie zachodnim rzadko pijemy deszczówkę, wiele osób na całym świecie jednak właśnie w taki sposób z niej korzysta mając nadzieję, że jest zdatna do spożycia” - dodaje.Zespół prof. Cousinsa przez ostatnich 10 lat prowadził badania laboratoryjne i terenowe dotyczące obecności i rozprzestrzeniania się PFAS w atmosferze ziemskiej. Naukowcy zauważyli, że stężenia niektórych związków z tej grupy nie spadają znacząco nawet pomimo ich wycofania przez ich głównego producenta, firmę 3M, już dwie dekady temu. Wiadomo jednak, że PFAS są bardzo trwałe, a dodatkowo ich ciągła obecność w atmosferze może wynikać także z tego, że potrafią stale migrować z powierzchni do atmosfery i z powrotem.„Ekstremalna trwałość i ciągła cyrkulacja niektórych związków z rodziny PFAS prowadzą do tego, że normy są stale przekroczone - zaznacza kolejny autor badania prof. Martin Scheringer. - Substancje te rozprzestrzeniły się po całym świecie, a my możemy zrobić bardzo niewiele, aby zmniejszyć to zanieczyszczenie. Pewna granica została przekroczona”.Autorzy artykułu wyjaśniają, że PFAS to zbiorcza nazwa dla per- i polifluorowanych substancji alkilowych lub substancji wysoko fluorowanych, które mają podobną strukturę chemiczną. Wszystkie PFAS wyjątkowo trwałe i niezwykle długo utrzymują się w środowisku, co przyniosło im przydomek „forever chemicals”.Związki te powodują wiele poważnych szkód zdrowotnych, w tym raka, problemy z nauką i zachowaniem u dzieci, niepłodność i powikłania ciąży, podwyższony poziom cholesterolu i problemy z układem odpornościowym.Dr Jane Muncke, dyrektor zarządzająca Fundacji Food Packaging Forum w Zurychu w Szwajcarii, mówi: „Nie może być tak, że niektóre grupy odnoszą korzyści ekonomiczne zanieczyszczając wodę pitną, z której korzystają miliony ludzi i powodując poważne problemy zdrowotne. Ogromne kwoty, które będzie kosztować nas eliminacja PFAS z wody pitnej do poziomów bezpiecznych dla człowieka, muszą zostać pokryte przez producentów i przemysł wykorzystujący te toksyczne chemikalia. Nadszedł czas na działanie”. (PAP)

05.08.2022 06:12
Reklama