Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu pińczowskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!
Druga tura rozstrzygnie o tym, kto zostanie wójtem gminy Michałów w powiecie pińczowskim (Świętokrzyskie). Przeszli do niej Bogusław Kowalczyk i Jarosław Wleciał – wynika z protokołu Gminnej Komisji Wyborczej. Frekwencja w niedzielnym głosowaniu przekroczyła 53 proc.
W Michałowie rozpoczęły się przedterminowe wybory wójta. O urząd ubiega się sześciu kandydatów. Głosowanie potrwa do godziny 21. Komisje pracują, jak na razie wszystko przebiega spokojnie – poinformowała PAP sekretarz gminy Henryka Gietka-Bębenek.
W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich. Na tak doniosłe wydarzenie przyszło nam czekać ponad cztery dekady. Co znajduje się w nowej siedzibie i jakie możliwości stwarza nowe miejsce o tym w materiale Patrycji Gruszczyńskiej Powróćmy jeszcze na chwilę do dnia 3 maja. To wyjątkowa data dla społeczności Szkoły ZDZ w Końskich. To właśnie w tym dniu, podczas uroczystych miejskich obchodów 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3. Maja, odbyło się pierwsze w historii ślubowanie uczniów klas mundurowych na koneckim rynku.Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach ma 100 lat. Gala jubileuszowa odbyła się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Początki Towarzystwa sięgają roku 1921, kiedy to w Kielcach powstało Koło Adeptów Sztuk Pięknych.Wodociągi Kieleckie, w 19. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, pozostają jednym z liderów wykorzystania środków unijnych w Polsce. Tą dobrą wiadomością podzielił się z naszą stacją prezes spółki Henryk Milcarz.Można powiedzieć do trzech razy sztuka. Umowa podpisana, prace ruszają. W Końskich powstanie kino. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, już na jesieni wszyscy mieszkańcy będą mogli oglądać filmowe nowości, lecz to nie będzie jedyna propozycja kina. Więcej w materiale Mateusza Erle. W Ogrodzie Botanicznym Geonatura Kielce, pierwszego maja rozpoczął się sezon otwarty dla turystów. Z tej okazji bilet wstępu kosztował symboliczne dwa złote, a frekwencja okazała się naprawdę imponująca.Od roku Zakład Gospodarki Komunalnej w Suchedniowie prowadzi nasadzenia roślin na terenie Gminy. Po okresie zimowym są kolejne plany i starania aby upiększyć wspólną przestrzeń. Dlatego każdy kto chciałby wesprzeć te działania, może podarować swoją sadzonkęSaperzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej teorię przekuwają w praktykę. Instruktorzy z 10 ŚBOT kontynuują szkolenie dla kandydatów na przyszłych instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. Więcej na temat ćwiczeń mówi Daniel Woś, rzecznik prasowy 10 ŚBOT.W najbliższą niedzielę, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się premiera spektaklu „Ony”.Sztuka oparta jest na tekście Marty Guśniowskiej, a sztukę wyreżyserowała Anna Wolszczak. Czego możemy się spodziewać? O tym w materiale Bartłomieja Pałysa.
W nocy z 2 na 3 maja pińczowscy policjanci zatrzymali 44-latka. Nieco wcześniej mężczyzna, idąc trasą Kielce – Pińczów, wszedł do niezamkniętego domu i okradł jego mieszkańców. Łączna wartość strat to około 2000 złotych. Zatrzymanemu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego wydania Wiadomości Świętokrzyskich.
3 maja w Pińczowie odbył się pochód w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęło spotkanie w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Następnie odbyła się msza św. sprawowana w intencji ojczyzny w Parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele Władz oraz Poczty Sztandarowe. Wiceburmistrz Beata Kita odczytała list od burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka.
W Pińczowie Międzynarodowy Dzień Tańca po raz kolejny uczczony został turniejem. Tancerze z całego regionu, a także pozostałych części Polski rywalizowali ze sobą w pińczowskiej hali sportowej.
W czwartek 4 maja rozpoczną się matury. Przystąpi do nich około 272,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników.
Z wielkim optymizmem kielczanie świętowali rocznicę przystąpienia Polski do UE. Kielecki rynek 1 maja zamienił się w barwną rzeszę uśmiechniętych, pogodnych osób i choć wiele mówiono o zagrożeniach, które mogą spowodować wypchnięcie Polski poza nawias zjednoczonej Europy, to na każdym kroku podkreślano także korzyści wynikające z przynależności do unijnej braci.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Od pierwszych pochodów i strajków w czasie zaborów, przez burzliwe świętowanie w II RP i propagandowe defilady w okresie komunizmu po pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę - tak 1 maja obchodzono w Polsce na przestrzeni lat Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany Świętem Pracy.
Język angielski to najczęściej wybierany przez tegorocznych maturzystów przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Na drugim miejscu wśród maturzystów z liceów jest matematyka, a wśród maturzystów z techników geografia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.