Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu pińczowskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyznał 207 stypendiów dla uczniów świętokrzyskich liceów oraz 215 stypendiów dla uczniów świętokrzyskich szkół zawodowych. Każdy ze stypendystów otrzyma na swoje konto 3 800 złotych na realizację Indywidualnego Planu Rozwoju Edukacyjnego Ucznia. W sumie do wszystkich stypendystów w roku szkolnym 2021/22 trafi 1,6 mln zł. Regionalne programy stypendialne w województwie świętokrzyskim są realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Zachęcamy do obejrzenia Wiadomości Świętokrzyskich.
Od kilkunastu dni było wiadomo, że część uchodźców zakwaterowanych w ośrodkach wypoczynkowych w Sielpi będzie musiała opuścić swoje miejsca zakwaterowania, bo ośrodki maja zabukowane miejsca dla turystów. Niestety służby wojewody i starosty koneckiego do samego końca zwlekały z przyznaniem miejsc na relokację uchodźców, co musiało poskutkować organizacyjnym bałaganem.Trwa budowa parku handlowego sieci Vendo Park w Skarżysku-Kamiennej. To pierwszy projekt tego dewelopera w Skarżysku i pierwsza inwestycja Trei na terenie województwa świętokrzyskiego. Według zapewnień inwestora z momentu rozpoczęcia budowy, obiekt ma być otwarty w wakacje 2022 roku. Więcej w materiale wideo. Najmłodsi mieszkańcy będę uczyć się przepisów w praktyce. W Zagnańsku powstało miasteczko ruchu drogowego. Obiekt wyposażono w rondo, skrzyżowania równorzędne czy sygnalizację świetlną. Koszt zadania to prawie 250 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych.Nie ma ani chwili do stracenia - liczy się każda pomoc - oczywiście ta finansowa. 2,5 letnia Tosia Czarnecka z Kielc by przeżyć musi przejść drogą specjalistyczną terapię w Niemczech. Diagnoza którą usłyszeli rodzice brzmi jak wyrok - to guz mózgu w IV stopniu złośliwości. Każdy z nas może pomóc - zobaczcie Państwo tę historię. 23 kwietnia Komitet Organizacyjny Przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku- Kamiennej zaprasza na wyjątkowy koncert pod hasłem „Podajmy pomocną dłoń Ukrainie”. Wzorem balów charytatywnych, organizowanych w latach ubiegłych, także i podczas koncertu będzie możliwość wylicytowania atrakcyjnych przedmiotów. Bilety są jeszcze w sprzedaży. Pierwszy weekend czerwca w Jędrzejowie zapowiada się niebywale atrakcyjnie. Po dwóch latach przerwy jędrzejowski magistrat zdecydował się na zorganizowanie Dni Jędrzejowa. 4 i 5 czerwca na placu przed Centrum Kultury będziemy mogli usłyszeć Andrzeja Piasecznego i Dawida Kwiatkowskiego, a to dopiero jedne z wielu atrakcji. "EtnoPonidzie - ożywione tradycje z Pińczowa i okolic" to tytuł zadania które muzeum regionalne w Pińczowie realizować będzie przez najbliższe miesiące. Będą to spotkania z tradycją, kulturą, ze zwyczajami i obyczajami Ponidzia.
Zapraszamy na Wiadomości Świętokrzyskie. Dziś w programie między innymi:
W miniony, świąteczny weekend na drogach województwa świętokrzyskiego policjanci prowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne. W ciągu ostatnich czterech dni kierujący mogli zauważyć większą ilość policjantów ruchu drogowego, a także funkcjonariuszy pionu prewencji. Doszło do 6 wypadków, w których rannych zostało 8 osób. 3 osoby straciły życie. Doszło do 105 kolizji. Zatrzymano 32 nietrzeźwych kierowców. 17 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości ponad 50 km/h Źródło: KWP w Kielcach
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza 22 kwietnia na kolejną wystawę z cyklu w "Podziemiach Pasji". Tym razem swoje obrazy zaprezentuje Agnieszka Zawisza. O wydarzeniu opowiada Iwona Senderowska, dyrektorka PSCK.
W Pińczowie nieustannie trwa akcja zbiórki darów dla osób z Ukrainy.
Święta Wielkanocne to szczególny czas. Pełen miłości, spokoju, wyciszenia i dobrych słów. Czas refleksji, czas na spotkania z najbliższymi.
Pińczowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie, w wyniku którego 61-latka straciła 18 500 euro. Poznany za pośrednictwem portalu internetowego mężczyzna, podawał się za kanadyjskiego lekarza, pracującego w Syrii dla ONZ. Wyrażając chęć stworzenia związku, wyłudził od kobiety dużą sumę pieniędzy. Utracie być może jeszcze większej kwoty zapobiegły pracownice banku.
W tym roku wielkanocna frekwencja w hotelach o 1/3 mniejsza niż przed pandemią - podał PAP Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Dodał, że Polacy chętniej poza domem spędzają Wielkanoc niż Boże Narodzenie.
Muzeum Regionalne w Pińczowie zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych kulturze ludowej "Etno-Ponidzie". Placówka pozyskała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.
Od wczesnych godzin porannych we wszystkich kościołach skarżyskich wierni podążali do kościołów, by poświęcić pokarm. Tradycyjnie w każdym koszyku powinny się znaleźć: sól, mięso, chleb i przede wszystkim jajko, które w wierze chrześcijańskiej symbolizuje nowe życie. Skąd wziął się zwyczaj święcenia pokarmów? Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku; z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. I właśnie około XII wieku zwyczaj ten przywędrował do Polski. Potwierdzają to źródła z przełomu XIII i XIV wieku. Dawno temu pokarmy święcono w domach. Należało poświęcić to wszystko, co miało zostać spożyte podczas śniadania wielkanocnego, dlatego przygotowywano ogromne kosze z jedzeniem. W późniejszym czasie pokarmy święcono na powietrzu, pod krzyżami lub na placach. W XVIII wieku święcenie przeniesiono do świątyń. [gallery ID=1437]