Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 10:02
Reklama

Powiat jędrzejowski

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu jędrzejowskiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Jędrzejów zatrzymany w obiektywie Przypkowskich

Z przyjemnością informuję, że zakończył się trzyletni projekt digitalizacyjny pn. „Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie archiwalnych negatywów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie”, wspierany przez MKiDN, w ramach którego udostępniana zostanie baza danych online ilustrowanych ponad 17600 archiwalnych negatywów z lat 1890-1955 zbiorów muzealnych.Trzyletni projekt pn. „Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie archiwalnych negatywów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie” dobiegł końca. Projekt został wsparty przez MKiDN.Zachowany zbiór to niezwykle cenna i odznaczająca się wysoką jakością techniczną i artystyczną kolekcja zdjęć, dokumentujących zabytki kultury materialnej, w znacznej części niezachowane lub przekształcone; urbanistykę i życie codzienne w dawnej Polsce, Europie i Afryce Północnej. Przeznaczony do opracowania zbiór to w przeważającej większości zdjęcia autorstwa Feliksa i Tadeusza Przypkowskich. Na kliszach utrwalili oni unikalny obraz miasta i okolic z początku XX w., uwzględniający codzienne życie lokalnej społeczności, w tym ludności żydowskiej. Zajmowali się teżfotografią astronomiczną. Pośród  zdjęć, niezwykle interesujący jest zespół negatywów wykonanych w czasie I Wojny Światowej dokumentujących pobyt wojsk austriackich i Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Fotograficzna spuścizna obejmuje ok. 1200 negatywów różnych formatów, przeważnie szklanych.Efekt zakończonego projektu będzie można podziwiać już wkrótce. W najbliższy poniedziałek 15 listopada o godzinie 10:00 odbędzie się konferencja, na której zaprezentowane zostaną efekty trzyletniej ciężkiej pracy. [gallery ID=1330]

08.11.2021 11:34
Nowy zarząd świętokrzyskiej PO
Nowy zarząd świętokrzyskiej PO

Poznaliśmy nazwiska osób, które tworzyć będą struktury Platformy Obywatelskiej w regionie świętokrzyskim. Wiceprzewodniczącymi zostali: posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda, Lucjan Pietrzczyk oraz Eligiusz Mich.

06.11.2021 23:49
Niedzielski o śmierci 30-latki w Pszczynie: bardzo trudna sprawa wymagająca wyjaśnienia
Niedzielski o śmierci 30-latki w Pszczynie: bardzo trudna sprawa wymagająca wyjaśnienia

Śmierć ciężarnej 30-letniej kobiety, która trafiła do szpitala w Pszczynie, jest bardzo trudną sprawą, która wymaga wyjaśnienia - podkreślił w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Będzie ona wyjaśniona przez prokuraturę; ja zleciłem kontrolę NFZ-owi - dodał.

06.11.2021 14:10
Na „osiedlu” małogoskim powstanie fontanna i nowe place zabaw

Są atrakcyjne plany zmiany wyglądu tzw. „osiedla” w Małogoszczu. Jak nas poinformował burmistrz Mariusz Piotrowski, w najbliższym czasie ma tam powstać fontanna, a place zabaw maja przejść ogromną przemianę. Jest już projekt inwestycji.

05.11.2021 12:37
Zapraszamy na uroczyste obchody Święta Niepodległości w Małogoszczu
Zapraszamy na uroczyste obchody Święta Niepodległości w Małogoszczu

Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz, Przewodniczący Rady Miejskiej, Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach oraz Dyrektor Domu Kultury w Małogoszczu zapraszają na wydarzenia związane z obchodami Święta Niepodległości, odbywającymi się na terenie gminy Małogoszcz.

05.11.2021 09:13
W „Grocie” z mozołem wyciskali
W „Grocie” z mozołem wyciskali

W Zespół Szkół Nr2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie odbył się turniej w wielokrotnym wyciskaniu sztangi leżąc o Puchar Starosty Powiatu Jędrzejowskiego Pawła Faryny. Zawody odbyły się w ramach akcji pn. „Powiat Jędrzejowski na sportowo”.

04.11.2021 17:02
Świętokrzyskie: rośnie liczba szkół pracujących zdalnie i hybrydowo
Świętokrzyskie: rośnie liczba szkół pracujących zdalnie i hybrydowo

W woj. świętokrzyskim rośnie liczba szkół pracujących hybrydowo i zdalnie. W czwartek na taki tryb przeszło 80 placówek, o 20 więcej niż w środę – powiedział PAP świętokrzyski kurator oświaty.

04.11.2021 12:54
Ministerstwo Zdrowia: 10 429 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 124 osoby z COVID-19
Rekordowa ilośc zakażeń w kraju:10 429. Zmarły 124 osoby z COVID-19. Rekord także w województwie świętokrzyskim

Badania potwierdziły 10 429 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – najwięcej w trwającej fali epidemii. Zmarły 124 osoby z COVID-19 – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Równo rok temu zanotowano 19 364 nowe przypadki i 227 zgonów.

03.11.2021 09:48
Policjanci z Jędrzejowa uratowali ludzkie życie

We Wszystkich Świętych w rejonie cmentarza w Łysakowie w gminie Jędrzejów w godzinach popołudniowych do patrolujących ten rejon policjantów podszedł mężczyzna, który uskarżał się na ból w klatce piersiowej. Policjanci natychmiast podjęli akcję ratunkową relacjonuje na naszej antenie Paweł Mara z KPP w Jędrzejowie. Szczegóły w materiale filmowym.

02.11.2021 11:27
Od wtorku rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla wszystkich pełnoletnich
Od wtorku rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla wszystkich pełnoletnich

Od wtorku na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą mogą już umawiać się wszystkie osoby pełnoletnie, pod warunkiem, że od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. E-skierowanie dla nich wystawione jest automatycznie.

02.11.2021 08:21
Polskie nekropolie poza granicami kraju: Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
Polskie nekropolie poza granicami kraju: Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, to najbardziej znana nekropolia poza granicami kraju. To tutaj pochowani są artyści i pisarze Polski Międzywojennej. Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786. Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie (dla porównania: Powązkowski w Warszawie został założony w 1790, Cmentarz na Rossie w Wilnie został oficjalnie otwarty 6 maja 1801 r,, Rakowicki w Krakowie i Père-Lachaise w Paryżu w 1803). Naprzeciw głównego wejścia stoi kilka okazałych grobowców znanych lwowskich rodzin, wśród nich neoromantyczna kaplica przemysłowców Baczewskich i Morawskich. Na lewo od głównego wejścia stoi pomnik poety Seweryna Goszczyńskiego z wyrzeźbioną siedzącą postacią wieszcza, dalej grupa pomników zasłużonych obywateli, wśród nich pomnik prof. Piotra Chmielowskiego dłuta Stanisława Ostrowskiego, obelisk z lwem (dłuta Juliana Markowskiego i Tadeusza Barącza) poświęcony pułkownikowi Julianowi Konstantemu Ordonowi, prezydenta miasta Michała Michalskiego, działacza narodowego Stanisława Szczepanowskiego, jednego z twórców „Sokoła” Antoniego Durskiego, autora „Katechizmu Polskiego Dziecka”, wieloletniego zasłużonego pracownika Ossolineum – Władysława Bełzy, artystki dramatycznej Anny Gostyńskiej. Od wiosny 1919 w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920. Źródło: Wikipedia

01.11.2021 08:21
Analitycy: paliwa jeszcze zdrożeją, ale podwyżki mogą wyhamować
Paliwa jeszcze zdrożeją, ale podwyżki mogą wyhamować

Ceny paliw na stacjach benzynowych jeszcze wzrosną - oceniają analitycy. Wskazują jednak na możliwość wyhamowania tempa podwyżek, a nawet ustabilizowania się cen podstawowych paliw na poziomie 6 złotych za litr.

31.10.2021 08:34
Reklama