Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 20:25
Reklama

Powiat konecki

Najświeższe wiadomości i wydarzenia z powiatu koneckiego – bądź na bieżąco z lokalnymi informacjami!

Nawet na rowery wodne wsiadamy pod wpływem!
Nawet na rowery wodne wsiadamy pod wpływem!

Policjanci z Nieetatowego Zespołu Policji Wodnej od piątku do niedzieli patrolując łodzią motorową teren zalewu w Sielpi ujawnili kolejnych kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. Wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi. Ponadto policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w poniedziałek prowadzili działania pn. „Trzeźwy poranek”. Wśród blisko 580 skontrolowanych pojazdów funkcjonariusze ujawnili dwóch kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości.

10.08.2022 06:44
Od początku wakacji utonęło 129 osób; w tym samym okresie rok temu - 97
Od początku wakacji utonęło 129 osób; w tym samym okresie rok temu - 97

Od początku wakacji strażacy interweniowali ponad 1,7 tys. razy na akwenach. Odnotowano 129 utonięć oraz 67 osób rannych - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Rok temu strażacy interweniowali 990 razy, odnotowano 97 utonięć i 53 osoby ranne - dodał.Według danych przekazanych przez rzecznika komendanta głównego PSP od 25 czerwca 2022 r. strażacy i policjanci wykonali 921 wspólnych patroli na akwenach. "Najwięcej na terenie województw: mazowieckiego (176), wielkopolskiego (141), podlaskiego (89) i pomorskiego (63)" - wyliczył bryg. Karol Kierzkowski."Od początku wakacji strażacy interweniowali 1 712 razy na akwenach. Podczas interwencji odnotowaliśmy 129 utonięć oraz 67 osób rannych. W analogicznym czasie 2021 roku strażacy interweniowali 990 razy odnotowano 97 utonięć oraz 53 osoby ranne" - zaznaczył rzecznik.Dodał, że w całym kraju funkcjonują obecnie 172 obozy pod namiotami, w których wypoczywa 11 167 dzieci i młodzieży. "Najwięcej obozów jest w woj. zachodniopomorskim (28), pomorskim (26), śląskim (22) oraz warmińsko-mazurskim (23)" - podał. Wskazał, że od początku wakacji zorganizowano 804 obozy harcerskie, w których wypoczywało 49 861 dzieci i młodzieży.Brygadier poinformował PAP, że do 8 sierpnia strażacy odnotowali 5 474 pożarów lasów, z czego w sierpniu 178, w lipcu 740, w czerwcu 866 oraz w maju 1637. "W tym samym czasie w 2021 roku odnotowano 2293 pożary w lasach. W całym 2021 roku odnotowano 2938 pożarów w lasach" - przypomniał."Do 8 sierpnia miało miejsce 2559 pożarów upraw. W tym 1 072 w lipcu oraz 657 w sierpniu. W analogicznym czasie 2021 roku miało miejsce 1657 pożarów upraw (lipiec 993, sierpień 286) odnotowano siedem osób rannych" - dodał rzecznik PSP. (PAP)

10.08.2022 06:00
Wiadomości Świętokrzyskie: Uwaga kierowcy, pokaz ukraińskiej siły i fani foto

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Skarżysku  informuje, że w związku z przebudową przejazdu kolejowego w ciągu ul. 1- go Maja przez PKP PLK oraz modernizacją ulic Łyżwy i 1- go Maja wraz z budową ronda na skrzyżowaniu tych dróg w Skarżysku wystąpią utrudnienia dla ruchu pojazdów.Cały czas trwają prace nad realizacja zeszłorocznych projektów z Budżetu Obywatelskiego, które w drodze głosowania znalazły uznanie w oczach mieszkańców gminy Końskie. Jednocześnie trzeba przypomnieć o głosowaniu nad tegorocznym BO, który w Końskich ruszy we wrześniu, a który będzie miał większą pulę na realizację zwycięskich pomysłów.Skarżysko w budowie. Ulica Małowicza zostanie przebudowana. Plac budowy już został przekazany wykonawcy, a efekty będą widoczne za pół roku.O budowie boiska przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Jędrzejowie już informowaliśmy na naszej antenie. Podobne boisko powstaje także przy Szkole Podstawowej w Potoku Wielkim. Plac budowy tętni życiem, a nowoczesne, wielofunkcyjne boisko ma być oddane do użytku uczniom wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.Profesjonaliści, jak i amatorzy, a także osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze sztuką fotografowania przyjadą w ten weekend do Kielc. W naszym mieście odbędzie się zlot pasjonatów fotografii. Swój udział zgłosiło kilkadziesiąt osób z Polski i zagranicy. Są jeszcze wolne miejsca.Trwają gorące przygotowania do 7. Mistrzostw Świata Karate w Kategoriach Wagowych. Mistrzostwa odbędą się we wrześniu w Kielcach. Pokaz widowiskowych walk zaprezentowali na kieleckim Rynku karatecy z Kadry Narodowej Ukrainy. Podczas mistrzostw w Kielcach w Hali Legionów zaprezentują się najlepsi zawodnicy z 40 krajów.

09.08.2022 17:57
Konecki Budżet Obywatelski. Projekty do realizacji i nowe głosowanie

Cały czas trwają prace nad realizacja zeszłorocznych projektów z Budżetu Obywatelskiego, które w drodze głosowania znalazły uznanie w oczach mieszkańców gminy Końskie. Jednocześnie trzeba przypomnieć o głosowaniu nad tegorocznym BO, który w Końskich ruszy we wrześniu, a który będzie miał większą pulę na realizację zwycięskich pomysłów.

09.08.2022 09:06
W pierwszym miesiącu wakacji fotoradary zarejestrowały 113,5 tys. wykroczeń
W pierwszym miesiącu wakacji fotoradary zarejestrowały 113,5 tys. wykroczeń

W pierwszym miesiącu wakacji urządzenia pracujące w systemie CANARD zarejestrowały 113,5 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości - poinformował Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej, 2,7 tys. przekroczeń, zarejestrował odcinkowy pomiar prędkości w Lubinie.Według informacji przekazanych przez GITD w pierwszym miesiącu wakacji system CANARD zarejestrował 113,5 tys. wykroczeń. "Natomiast w tym samym okresie ubiegłorocznych wakacji zarejestrowano 166,8 tys. naruszeń. Nieznacznie zmieniła się liczba wykroczeń zarejestrowanych przez system kontroli wjazdu pojazdów na czerwonym świetle. Odnotowaliśmy spadek o niecałe 4 proc. (2021- 4,9 tys., 2022 – 4,7 tys.)" - podkreślił Wojciech Król."Zaobserwowaliśmy natomiast znaczący spadek liczby naruszeń przekroczenia dopuszczalnej prędkości. W porównaniu do pierwszego miesiąca ubiegłych wakacji, kiedy naruszeń zarejestrowano 161,9 tys., w 2022 roku było ich 108,8 tys. Spadek wykroczeń sięga 33 proc." - podkreślił.Prawie 57 procent lipcowych przekroczeń dotyczy prędkości 11-20 km/h. "Największe to wykroczenie zarejestrowane 1 lipca w Wojszycach w pow. kutnowskim. Kierujący renault przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał 161 km/h - przekroczenie o 111 km/h. Natomiast 30 lipca w miejscowości Janówek w pow. grójeckim, kierujący volkswagenem przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał 156 km/h - przekroczenie o 106 km/h. Oba wykroczenia popełniono w obszarze zabudowanym" - podał.Wojciech Król z GITD wskazał urządzenia, które zarejestrowały najwięcej naruszeń. Są to: fotoradar w Rudzie Śląskiej przy al. Powstań Śląskich - 2,2 tys., odcinkowy pomiar prędkości w Lubinie – 2,7 tys. naruszeń, urządzenie RedLigh w Mrokowie - 770 naruszeń. (PAP)

09.08.2022 06:57
Wiadomości Świętokrzyskie: ranking najbogatszych samorządów, tragiczny wypadek na drodze, kolarski weekend z M Ligą
Wiadomości Świętokrzyskie: ranking najbogatszych samorządów, tragiczny wypadek na drodze, kolarski weekend z M Ligą

Wiadomości Świętokrzyskie: Ranking najbogatszych samorządów 2021 roku, młody mężczyzna zginął w wypadku pod Końskimi, będzie też o rowerzystach, którzy zwiedzali atrakcyjne okolice gminy Zagnańsk.

08.08.2022 15:00
Młody człowiek zginął w wypadku pod Końskimi

Pod Końskim w miejscowości Wąsosz doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia w którym zginął 19-latek. Z ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Mercedes jadąc w kierunku Końskich stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Pojazdem podróżowali dwaj mężczyźni. Jeden z nich, 22-latek został zabrany do szpitala natomiast drugi, 19-latek poniósł śmierć na miejscu.” poinformowała nas Monika Zamachowska z KPP w Końskich.

08.08.2022 08:11
Kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych względem oczekiwań rynkowych
Kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych względem oczekiwań rynkowych

 Kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych względem oczekiwań rynkowych. Jeśli np. Fed dokona podwyżek większych niż oczekują rynki, może się nasilić presja na osłabienie złotego – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.Jednym z czynników, który przez ostatnie miesiące wpływał negatywnie na kurs złotego, był wzrost stóp procentowych w USA, który umacniał dolara, przy jednoczesnym braku działań ze strony EBC, co osłabiało euro. Na takiej sytuacji tracił mocno złoty, który słabł i w stosunku do dolara, i do euro. Jednak lipcowa podwyżka stóp procentowych w Europejskim Banku Centralnym pozytywnie wpłynęła także na kurs złotego, który od 21 lipca zyskał ok. 1 proc. i do dolara, i do euro.„Podwyżki stóp procentowych w USA są negatywne dla złotego i wymuszają na polskim banku centralnym większe dostosowanie polityki pieniężnej. Z kolei podwyżki stóp procentowych w EBC stanowią niejako substytut podwyżek stóp procentowych w NBP, bo umacniają złotego” – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.Jednak ostatnie dane makroekonomiczne, płynące zarówno ze strefy euro, jak i USA, pokazują, że tamtejsze gospodarki mocno spowalniają i coraz częściej mówi się o recesji. To może spowodować, że EBC zmniejszy skalę podwyżek stóp procentowych lub w ogóle z nich zrezygnuje, co może doprowadzić do sytuacji, że złoty znowu zacznie tracić, jeśli jednocześnie amerykański bank centralny nadal będzie gotów podwyższać stopy dla zbicia inflacji.„Kurs złotego będzie zależeć od działań najważniejszych banków centralnych względem oczekiwań rynkowych. Jeśli Fed na przykład dokona podwyżek większych niż oczekują rynki, może się nasilić presja na osłabienie złotego” – stwierdził Piotr Bujak.Dodał, że w ostatnich tygodniach dał się wyraźnie zauważyć spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA i w strefie euro. Wynika to z obaw o spowolnienie gospodarcze, ale także z faktu, że niższe tempo rozwoju gospodarczego już zaczęło wpływać na spadek cen niektórych surowców i podzespołów.„W ostatnim czasie widać coraz mocniejsze sygnały dezinflacyjne, potaniały metale przemysłowe, część materiałów i podzespołów, niektóre produkty rolne. Jednocześnie mamy jednak niestety rekordowe ceny gazu, drogi węgiel i rosnące ceny nośników energii. Te dwie tendencje będą się ze sobą ścierać. I choć uważamy, że czynniki dezinflacyjne będzie przeważać i inflacja będzie spadać, to jedne ze względu na wysokie ceny energii spadek inflacji będzie ograniczony” – powiedział główny ekonomista PKO BP.(PAP)

07.08.2022 15:51
W sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie "noc spadających gwiazd"
W sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie "noc spadających gwiazd"

Na sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli "noc spadających gwiazd". W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.

07.08.2022 14:51
Polepsza się infrastruktura sportowa. Uwaga kierowcy! Koncerty i inne atrakcje - Wiadomości Świętokrzyskie
Polepsza się infrastruktura sportowa. Uwaga kierowcy! Koncerty i inne atrakcje - Wiadomości Świętokrzyskie

Dziś w Wiadomościach Świętokrzyskich: Polepsza się infrastruktura sportowa przy jędrzjowskich szkołach. Uwaga kierowcy! Utrudnienia na Ślichowicach, zaprezentujemy też program Dni Końskich.

05.08.2022 15:30
Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia
Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia

Deszczówka jest niezdatna do spożycia już na całym globie; nawet na obszarach tak mało dotkniętych działalnością człowieka jak Antarktyda czy Wyżyna Tybetańska - podaje pismo „Environmental Science & Technology”.Przyczyną szkodliwości pochodzącej z opadów wody jest zawartość w niej związków PFAS, czyli substancji per- i polifluoroalkilowych. Są to niebezpieczne dla zdrowia chemikalia wytwarzane przez człowieka, które łatwo rozprzestrzeniają się w atmosferze. Można je znaleźć w wodzie deszczowej i śniegu nawet w najbardziej odległych zakątkach Ziemi.W ciągu ostatnich 20 lat wytyczne odnośnie zawartości PFAS w wodzie pitnej, wodach powierzchniowych i glebie drastycznie spadły ze względu na nowe dowody naukowe dotyczące ich toksyczność. Efektem jest to, że aktualnie obserwowane stężenia PFAS w różnych typach wód wyraźnie przekraczają dopuszczalne poziomy.Najnowszy artykuł naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego i ETH Zurich opublikowany w „Environmental Science & Technology” (https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.2c02765) sugeruje, że kolejna granica zanieczyszczenia środowiska została przekroczona.„W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił zdumiewający spadek wartości norm dla PFAS w wodzie pitnej. Na przykład wytyczne dotyczące jednej, bardzo dobrze poznanej substancji z rodziny PFAS, a mianowicie rakotwórczego kwasu perfluorooktanowego (PFOA), spadły w USA 37,5 mln razy!” - mówi prof. Ian Cousins z Wydziału Nauk o Środowisku Uniwersytetu Sztokholmskiego, główny autor badania.„W oparciu o te najnowsze wytyczne, woda deszczowa powinna być dosłownie wszędzie uznana za niebezpieczną do picia. I chociaż w świecie zachodnim rzadko pijemy deszczówkę, wiele osób na całym świecie jednak właśnie w taki sposób z niej korzysta mając nadzieję, że jest zdatna do spożycia” - dodaje.Zespół prof. Cousinsa przez ostatnich 10 lat prowadził badania laboratoryjne i terenowe dotyczące obecności i rozprzestrzeniania się PFAS w atmosferze ziemskiej. Naukowcy zauważyli, że stężenia niektórych związków z tej grupy nie spadają znacząco nawet pomimo ich wycofania przez ich głównego producenta, firmę 3M, już dwie dekady temu. Wiadomo jednak, że PFAS są bardzo trwałe, a dodatkowo ich ciągła obecność w atmosferze może wynikać także z tego, że potrafią stale migrować z powierzchni do atmosfery i z powrotem.„Ekstremalna trwałość i ciągła cyrkulacja niektórych związków z rodziny PFAS prowadzą do tego, że normy są stale przekroczone - zaznacza kolejny autor badania prof. Martin Scheringer. - Substancje te rozprzestrzeniły się po całym świecie, a my możemy zrobić bardzo niewiele, aby zmniejszyć to zanieczyszczenie. Pewna granica została przekroczona”.Autorzy artykułu wyjaśniają, że PFAS to zbiorcza nazwa dla per- i polifluorowanych substancji alkilowych lub substancji wysoko fluorowanych, które mają podobną strukturę chemiczną. Wszystkie PFAS wyjątkowo trwałe i niezwykle długo utrzymują się w środowisku, co przyniosło im przydomek „forever chemicals”.Związki te powodują wiele poważnych szkód zdrowotnych, w tym raka, problemy z nauką i zachowaniem u dzieci, niepłodność i powikłania ciąży, podwyższony poziom cholesterolu i problemy z układem odpornościowym.Dr Jane Muncke, dyrektor zarządzająca Fundacji Food Packaging Forum w Zurychu w Szwajcarii, mówi: „Nie może być tak, że niektóre grupy odnoszą korzyści ekonomiczne zanieczyszczając wodę pitną, z której korzystają miliony ludzi i powodując poważne problemy zdrowotne. Ogromne kwoty, które będzie kosztować nas eliminacja PFAS z wody pitnej do poziomów bezpiecznych dla człowieka, muszą zostać pokryte przez producentów i przemysł wykorzystujący te toksyczne chemikalia. Nadszedł czas na działanie”. (PAP)

05.08.2022 06:12
Wiadomości Świętokrzyskie: Kielce mają swoją strategię, a PiS zajmuje się sam sobą

„Strategia promocji Miasta Kielce 2030+” oficjalnie zaprezentowana przez ratuszu. Dokument oparto na czterech walorach: miasto turystyki przyrodniczej, perspektyw, wydarzeń i sportu oraz miasto kompletne. Strategia pełni rolę drogowskazu dla działań miasta związanych z jego promocją.Choć deklaruje, że jest jak najdalej od oceniania politycznych oponentów, to z łatwością idzie mu wytykanie błędów jakie popełnił PiS, który doprowadził Polskę na skraj olbrzymiego kryzysu. Przewodniczący struktur Platformy Obywatelskiej Artur Gierada otwarcie wskazuje winnych wysokiej inflacji, kryzysu paliwowego czy galopujących cen energii elektrycznej.7 sierpnia ze Skarżyska-Kamiennej wyruszy piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Do zapisów, udziału i modlitwy zachęca ks. kustosz Jerzy Karbownik.Kolejne projekty związane z budową i funkcjonowaniem żłobka w Piaskach w gminie Jędrzejów dobiegają końca. Na placu przedszkolnym powstaje nowoczesny plac zabaw, kadra przedszkolna została uzupełniona, a dzieci jest ponad stan. Cieszy ta frekwencja, bo historia powstania i budowy żłobka w tym miejscu miała strasznie pod górkę.Tradycyjnie dużo dobrej muzyki z różnych gatunków. Koncert Finałowy "Scyzoryki Festiwal 2022" już za miesiąc. W imieniu organizatorów zapraszamy 3 września na Plac Moniuszki przed Kieleckie Centrum Kultury. Tam wystąpi 10-iu Finalistów tegorocznej edycji. Gwiazdą Wieczoru będzie SIDNEY POLAK.

04.08.2022 17:20
Reklama